nahoru

Prezident Nejedlý: Klíčový hradní poradce si chce udržet vliv zuby nehty. Po Zemanově konci to nebude lehké

Jiří Sezemský 7. června 2022 • 06:20
Prezident Nejedlý: Klíčový hradní poradce si chce udržet vliv zuby nehty. Po Zemanově konci to nebude lehké
foto: Michal Šula / Mafra / Profimedia

„Kdo to neví, ať mě poslouchá: prezidentem republiky je Martin Nejedlý,“ prohlásil majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, jenž v minulosti s Hradem udržoval vstřícné vztahy a zviditelnil se rozhovory s hlavou státu. V poslední době však poměry na Pražském hradě nezvykle ostře a otevřeně kritizuje. Podívejme se, jak to ve skutečnosti s Nejedlého postavením v zemi je.

Martin Nejedlý a Vratislav Mynář tvoří nejužší okolí prezidenta Miloše Zemana. Zatímco kancléř Mynář, strhávající na sebe mediální pozornost četnými skandály, je jen vykonávajícím administrátorem, za hybatele dění na Pražském hradě je považován hlavní poradce Nejedlý, jemuž vyhovuje role zákulisního hráče v pozadí. Jeho vliv nezmenšil ani ukrajinský konflikt.

Putinizace Hradu

Mediální magnát Soukup například tvrdí, že Nejedlý a Mynář se dohodli s prezidentem, že převezmou část jeho kompetencí. „Na rozdíl od něj se nikomu nezodpovídají, takže si mohou dělat, co chtějí, což také dělají. Rozhodně to není tak, že by ­každá schůzka na Hradě byla posvěcena prezidentem.“

Nejedlý se podle něj zhlédl v ruském modelu fungování státu. „Martin Nejedlý chtěl putinizaci České republiky, respektive Hradu, aby o všem rozhodoval šéf poradců prezidenta. Tato funkce existuje jen ve dvou státech světa – v České republice a Ruské federaci,“ uvedl Soukup. Samotný majitel TV ­Barrandov je přitom rozporuplná postava a jeho vážná obvinění mohou být ovlivněna rozkolem s hradní skupinou, datujícím se už z doby před třemi lety.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější