nahoru

Marek Stoniš: Ruský troll, německý šváb?

Marek Stoniš 21. dubna 2022 • 06:10
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Ivan Steiger

Česká ministryně obrany Jana Černochová se (pravděpodobně) prořekla, že chce se Spojenými státy zahájit jednání o zřízení americké vojenské základny na našem území. A strhla se typicky česká mela. Jedna barikáda obsazena válečnými štváči, druhá zase zavilými odpůrci, jejichž protiamerické a protiválečnické argumenty dobře známe už z doby před patnácti lety, kdy se nás američtí spojenci zdvořile zeptali, zda by mohli v Brdech postavit – z dnešního vojenskostrategického hlediska v podstatě neškodný – protiraketový radar. (Jak to skončilo, většina z nás pamatuje dodnes.)

Ještě než se ukázalo, že Američané vojenskou základnu v Česku až tak úplně nepotřebují, o případné nabídce české strany nic netuší, že slova ministryně obrany byla spíše charakteru hypotetického a kdy americkou základnu odkázal do roviny teoretických přání samotný český premiér, stačilo položit život za její (ne)existenci mnoho českých bojovníků, kteří pravidelně svádějí nelítostné šarvátky za svou pravdu především na válečném poli veřejných sociálních sítí.

Zvláště pozoruhodní pro mě byli ti, kdo psali zhruba toto: Kdo je proti základně, je ruský troll, podporuje Putina a chce zavléct Českou republiku pod ruský vliv. Tak jednoduché to je – tu větu přímo miluji. Podobných odsuzujících a dehonestujících nálepek byl plný veřejný prostor, prostě, kdo se nevyjádřil přímo a explicitně pro americkou základnu, byl rovnou označen za Putinova agenta. Třeba i ten, kdo – jako například já – vyjádřil skromné přání, že ještě více než samotnou americkou základnu na našem území bych si přál věcnou a kultivovanou debatu o americké základně na našem území. Šup, a byl jsem mezi nimi, aniž kdo čekal, jestli daná věc není více než jen nafouknutá, médii a některými politiky zhysterizovaná prázdná bublina.

Člověk zasažený morálními hnojomety má tendenci se hájit. Vždyť nejsem žádný Putinův agent, jde o přirozenou lidskou potřebu rozhodovat se na základě dostatku informací a argumentů. Chyba. Veřejné „diskuse“ o podstatných společenských otázkách a problémech zploštěly do jednoduchých nenávistných vzorců a prefabrikovaných odsudků a racionální obrana je účinná asi jako plivání proti vichřici. Já sám jsem se stal už tolikrát Putinovým agentem (kritika Bruselu, odmítání nelegální migrace, popírání Green Dealu, ironie vůči Black Lives Matter, sto devadesáti pohlavím, hnutí LGBT, kladný komentář o Orbá­novi, nesouhlas s povinným očko­váním, lockdowny a rouškami proti covidu, nevhodné názory na moderní názory a vůbec, samé poťouchlé otázky), že bych si z jeho rublů mohl koupit tak krásnou jachtu, že by mi ji sám Gerhard Schröder mohl závidět.

Někdy si říkám, jestli tu diskusi neobrátit a všechny, kteří se mnou nesouhlasí, případně hlásají podle mého závadné názory, označovat za německé šváby, agenty Bruselu, žoldáky eura a podobně. Důvodů bych měl dost. Vyjadřuješ podporu Green Dealu, jsi proti jaderné energii a spalování uhlí? Tak jsi německý šváb, který podporuje Putinovu válku na Ukrajině, protože souhlasíš s nakupováním ruského plynu (náhražka za fosilní paliva), tedy praxí, již současně razí Německo. Podporuješ Black Lives Matter? Tak schvaluješ rasově motivované vraždění, což je prokazatelně trestný čin, za který by tě měli nahlásit českým elfům a zablokovat sociální sítě, což je to nejmenší, co by mělo následovat. Proč? Copak už jsi veřejně odsoudil střelbu černého rasisty Franka Jamese do bezbranných cestujících v newyorském metru?

Takto bych mohl pokračovat donekonečna, ale nebudu. Takhle jednoduché to přece není. Nebo ano?
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější