nahoru

Neutrální favorit Orbán: Maďaři rozhodnou, na které straně ve válce chtějí být

Oliver Adámek 1. dubna 2022 • 18:20
Viktor Orbán
Viktor Orbán
• foto: 
Profimedia.cz

V neděli se v Maďarsku konají nejvyrovnanější volby za posledních 16 let a první volby v Evropě v době války na Ukrajině. Premiér Orbán ohledně Ukrajiny zaujímá zvláštní postoj blízký neutralitě. Ocení to jeho voliči, nebo dojde na Orbánův pád?

Na konci projevu k lídrům EU minulý týden se ukrajinský prezident Zelenskyj emotivně obrátil právě na Orbána. Zmínil železné boty na břehu Dunaje, připomínající vyvražďování budapešťských židů. „Poslouchej, Viktore, víš, co se děje v Mariupolu? Prosím tě, jestli můžeš, zajdi se podívat na vaše nábřeží. Podívej se na ty boty. A pochopíš, jak se v dnešním světě může masové zabíjení opakovat. To je to, co Rusko dnes dělá.“

Je to už neutralita?

V Maďarsku Zelenského projev rezonoval, byť s různými narativy. Weby kritické k Orbánovi odvysílaly projev s maďarskými titulky, v provládním táboře zaznívalo jen shrnutí, že Zelenského návrhy jsou pro Maďarsko nebezpečné a zastavily by maďarskou ekonomiku.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější