nahoru

Bohumil Doležal: Slavíme 17. listopad. Zkusme se ale také na chvilku zastydět

Bohumil Doležal 17. listopadu 2021 • 07:00
Video se připravuje ...
Při příležitosti 17. listopadu bychom se měli vyrovnat s následky vlády dvojice Babiš-Zeman.
• video: 
reflex.cz

K tomu, co jsem o víkendu psal o výročí 17. listopadu, bych přidal ještě poznámku. Souvisí s tím, co jsem si v poslední době přečetl či poslechl tu a tam v českých médiích.

S listopadem 1989 to na první pohled nesouvisí. A přece: zaujala mne pozornost, jakou teď např. v denním zpravodajství ČT nebo na  serveru Aktuálně.cz, jejž čtu, protože je to zadarmo, věnují německé okupaci, teroru a útisku, českému odporu, obnovovaným pohraničním pevnostem apod. Třeba je to jen bezděčné; ale ve mně to přesto vzbuzuje pochybnosti.

Zažil jsem mimo jiné stalinismus, normalizaci, babišovské a zemanovské Nové pořádky, jež nyní možná končí. A mám zkušenost, že vždycky, když se u nás otevře emocionálně nabité válečné a okupační téma v těsném sousedství s jiným, jež s ním nijak přímo nesouvisí (např. teď zrovna babišismus a jeho následky), vždycky se tu natvrdo řečeno něco zakecává.

Pokusím se letmo zformulovat, co se podle mne zakecává právě teď.

To, s čím se dnes musíme v první řadě vyrovnat, protože jsme to zatím pořádně neudělali, není válka a okupace, ale podivná léta 2013–2021, která možná právě končí (nebo taky ne). Nové pořádky začaly Velkou protikorupční revolucí, v níž národ vedený prokurátory a policisty (proboha, ne všemi!) smetl vládu politiků, kteří nemakali  a kradli. Do čela se nám všem na osm let  postavil polistopadový zbohatlík a miliardář Andrej Babiš.

Mohl tak učinit, protože velká většina z nás mu dvakrát po sobě v demokratických volbách dala důvěru (poprvé napůl, podruhé úplně). A podvakrát dostal naši důvěru i další protagonista ostudného politického vývoje posledních let Miloš Zeman, člověk, který by se ve  „zkostnatělé standardní  demokracii“ sotva uplatnil. To vše za účasti českých médií, v nichž je u nás v posledních osmi letech přechod od nezávislosti ke spolupráci (cizím slovem kolaboraci) tak jemný a pozvolný jako snad dosud nikdy.

A chtěl bych jen doporučit, abychom se v rámci dnešních oslav, juchání, výskání a vyvolávání duchů (např. ducha Václava Havla) taky na chvilku, chviličku potichu zastyděli. Je to malý, ale nezbytný předpoklad k tomu, jak dát zase do pořádku spoušť, v níž se právě plácáme a kterou jsme si tentokrát na rozdíl od protektorátu a okupace spískali sami.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější