nahoru

Preferenční soutěž krásy: Kdo opravdu vyhrál kroužkovací závody

Petr Sokol 24. října 2021 • 07:00
Jako král kroužkovacích žebříčků vychází lídr STAN Vít Rakušan
Jako král kroužkovacích žebříčků vychází lídr STAN Vít Rakušan
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Řada politiků ráda hodnotí svou politickou sílu skrz počty preferenčních „kroužků“, i když to o volebním výsledku zejména u lídrů kandidátek zas tak moc nevypovídá.

Kroužkování bylo vždy oblíbenou disciplínou médií i samotných politiků. Žebříčky politiků s nejvyššími počty preferenčních hlasů se v médiích prezentují spíše jako výsledky soutěže krásy než politické statistiky. Letos se kroužkování stalo zejména u voličů dosud opozičních koalic masívně používaným nástrojem, jak měnit pořadí na kandidátce, což logiku kroužkovacích závodů posunulo do ještě trochu jiného světla.

Soutěž krásy

Všechny tyto momenty ale nezměnily přístup většiny médií, která po letošních volbách publikovala zaručené „kroužkovací“ žebříčky. Z nich jsme se dozvěděli, že na stupních vítězů skončili předseda STAN Vít Rakušan s téměř 60 tisíci preferenčních hlasů, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s bezmála 50 tisíci a lídr SPOLU i ODS Petr Fiala s 38 515 kroužky. To poslední číslo je rozepsané, protože se nabízí jeho srovnání se čtvrtým v tomto žebříčku Andrejem Babišem, jejž preferenčním hlasem podpořilo „jen“ 38 277 voličů, takže na něj připadla pouze bramborová pozice.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější