nahoru
Premium Komentáře

Konec éry Andreje Babiše: Proč premiér skončil, i když možná vyhraje volby

Bohumil Pečinka 8. října 2021 • 10:00
Konec éry Andreje Babiše: Proč premiér skončil, i když možná vyhraje volby
foto: Profimedia.cz

Je pravděpodobné, že Andrej Babiš vyhraje volby, ale i tak jeho éra končí. U moci se drží jen sociální korupcí neproduktivních vrstev společnosti, ale jeho dluhový stát blahobytu narazil na hranice svých možností, což brzy pocítí i jeho voliči. Podstatnější je však tohle: jeho ideologii spasitele, který jde proti zlořádům, už nikdo nevěří. Dnes je to on sám, kdo vytváří největší společenské zlořády.

Dramatik Milan Uhde vzpomínal, že v polovině osmdesátých let, v době komunistického režimu, předčítal na bytovém semináři svou hru o Karlu Marxovi. Všichni vyprskávali smíchy a vůbec se ohromně bavili. Následovala diskuse, v níž vystoupil tehdejší disident a reformní komunista Jaroslav Šabata, který řekl prorocká slova: Když je vládnoucí režim takhle směšný, znamená to jediné – je to konec epochy.

Symbolickým koncem komunis­mu pak bylo, když v létě 1989 někdo vynesl projev šéfa komunistů Miloše Jakeše z Červeného Hrádku. Tehdy na stranickém aktivu zcela vážně říkal, co dělat a nedělat, aby si KSČ uchovala hlavní roli ve společnosti. Lidé si projev nahrávali a váleli se smíchy. Ukázalo se, že král je nahý a v čele společnosti stojí šašek.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější