nahoru
Premium Komentáře

Bohumil Pečinka: Zvítězí svět Andreje Babiše?

Bohumil Pečinka 1. října 2021 • 06:00
Oficiální zahájení předvolební kampaně hnutí ANO
Oficiální zahájení předvolební kampaně hnutí ANO
• foto: 
E15 Michael Tomeš

Základní otázka před volbami zní: Chcete změnu, nebo pokračování nastoupeného trendu? Z toho se odvíjí další otázka: je země v lepším stavu než před čtyřmi lety? Jsou peněženky nejen plnější, ale i v bezpečí z případné ekonomické nestability? Jste hrdí na to, jak váš stát vypadá a funguje?

Na tyhle věci většinou lidé odpovídají bez ohledu na názorové ukotvení. Takže půjde o změnu, nebo pokračování cesty nastoupené před osmi lety? Do konce příštího týdne se může odehrát leccos a německé volby napovídají, že i u nás půjde o každou desetinu procenta. I proto má smysl jít volit.

Jako za Husáka

Babišův režim je dominantně podporován voličskou skupinou, jež aktivně nebo pasívně podporovala režim Gustáva Husáka z let 1969 až 1989. Prvních třiadvacet porevolučních let střídavě hledala své reprezentanty tam či onde, ale teprve s nástupem Andreje Babiše získala člověka, který je jedním z nich. Andrej Babiš, to je doktor Husák bez represívní tajné policie (StB), zato s firmami navázanými na stát, které z Česka dělají beznadějně zkorumpovanou zemi. Namísto vedoucí úlohy KSČ zde máme vedoucí úlohu Agrofertu. Tehdy se přijímaly zákony ve prospěch vedení komunistické strany, dnes jednoho holdingu a fakticky jednoho člověka a jeho rodiny. Dnešním Babišovým voličům to nevadí, stejně jak za Husákova režimu jim nevadilo zavírání lidí.

Důvodem souznění někdejších Husákových a dnes Babišových voličů s vládou je znovuzrození státu dluhového blahobytu. Jeho základem se stalo zadlužení a sociální korupce početných vrstev společnosti. Zatímco Husák při tom alespoň realizoval velké infrastrukturní stavy, česká společnost posledních let stovky miliard korun beznadějně prožírá. Svědectvím je, že zadlužení za poslední tři roky je stejně velké jako za 23 porevolučních let dohromady.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější