nahoru

Ministerstvo zdravotnictví iracionálně protežuje očkování a klame veřejnost ohledně přirozených protilátek

Angelika Bazalová 3. srpna 2021 • 12:00
Ministerstvo zdravotnictví iracionálně protežuje očkování a klame veřejnost ohledně přirozených protilátek
foto: ČTK/AP/Eugene Hoshiko

Diskuse nad tématem, zda dát lidi s přirozeně nabytými protilátkami proti covid-19 na roveň očkovaným nabírá rysy absurdní komedie. Tiskovka v podání členů klinické skupiny ministerstva zdravotnictví, kde slovutní profesoři s vážnou tváří pronášeli perly v duchu – přirozené protilátky vás před virem neochrání, je proto nutné se očkovat, aby se vám v těle vytvořily protilátky, víc než cokoliv jiného připomínala skeč z dílny Monty Pythonů.

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Vašákové jsou protilátky nespolehlivý parametr, podle něhož se nejde řídit, protože „i když má člověk v těle protilátky, může onemocnět”.  A hned přidala příklad své kolegyně, která prý covid prodělala a onemocněla. „Očkovala se až poté,” kývá náměstkyně Vašáková smutně hlavou a divákovi začínají škubat koutky, protože začíná tušit, že tady ještě bude sranda.

Snad každý už ví, že například v Británii, je 40% hospitalizovaných v souvislosti s covidem již očkovaných. Nejčastěji vakcínou Astra Zeneca. Paradoxně, případy podobné výše uvedenému smutnému příběhu doktorky Vašákové jsou spíše výjimečné. Lidí, kteří covid prodělali a znovu onemocněli, je oproti očkovaným ve skutečnosti naprosté minimum. Ale to je pořád jen začátek.

Protilátky podle Martiny Vašákové prý nejde využít k tomu, aby se stanovil stupeň obranyschopnosti organismu proti koronaviru. Přitom právě výši hladiny protilátek zjišťují všichni výrobci vakcín při klinických studiích.

A šou graduje. Protilátky prý nelze využít ani jako průkaz bezinfekčnosti. Nejlepší je se očkovat, oznamuje náměstkyně Vašáková a v tu chvíli zákonitě vypukne v hurónský smích i otrlý divák. Poté, co jsou očkovaní Češi policií vyváděni z letadel, protože by na palubě mohli šířit nákazu, už má snad každý jasno v tom, nakolik je průkazem bezinfekčnosti očkování.

Slova se ujímá druhý expert, imunolog a člen klinické skupiny Ilja Stříž. V tisku je to prý s protilátkami jednoduché, ale ve skutečnosti je to složité… Těmito varovnými slovy zahajuje složitý výklad o tom, že s protilátkami po prodělané nemoci je to někdy složité.

Divák by mohl na chvíli propadnout panice, profesor ovšem zapomíná na to, že i skladník ve šroubárně si už dnes čte imunologické studie v časopisu Nature, a tudíž ví, že stejně složité je to i s protilátkami po očkování. 

Není tedy jasné, proč o tom pan profesor mluví. „Protilátky rozhodně nejsou biomarkrem toho, zda je člověk chráněn,” varuje Ilja Stříž. Je to přitom stejný Ilja Stříž, který na konci května v klinické skupině tvrdil, že situaci kolem protilátek považuje do budoucna za neudržitelnou, „neboť fakt, že se vysoká hladina protilátek neuznává, je těžko odborně obhajitelný”.

Autorce těchto řádek poslal Ilja Stříž v dubnu tohoto roku následující zprávu: „Přiznám se, že v případě prodělaného onemocnění bych osobně preferoval zrovnoprávnění s očkovanými i bez testu, protože řada mladých osob s lehkým čí mírným průběhem má koncentrace protilátek nízké a mohli by být diskriminováni, i když mají obranyschopnost určitě lepší než senioři s vysokými hladinami protilátek... Když však bude průchozí zrovnoprávnit osoby s prodělaným onemocněním pouze za cenu stanovení protilátek, tak to samozřejmě bude lepší než současný stav a budu to usilovně podporovat.”

Co vlastně Ilja Stříž podporuje dnes, to ví asi jen on sám. Totéž stanovisko jako on v klinické skupině zastávala dle zápisu zveřejněného na stránkách ministerstva zdravotnictví ještě nedávno i třetí účastnice tiskovky infektoložka Hana Roháčová. Na tiskovce ale kupodivu tvrdila, že zjišťování hladiny protilátek je nesmysl.

O tom, co je a co není nesmysl, by se po zhlédnutí této tiskové konference dalo mluvit ještě hodně dlouho. Zopakujme proto některá fakta.

Přirozeně nabytá imunita po nemoci covid-19 je dokonalejší než ta získaná po vakcíně. Lidé po covidu jsou chráněni lépe než očkovaní. Ukazuje to například i výše zmíněná situace ve Velké Británii.

Očkování do vysokých hladin protilátek zvyšuje pravděpodobnost nežádoucích účinků. Je jistě možné diskutovat o tom, zda lidem po covidu s odstupem času po nemoci nenaboostovat imunitu jednou dávkou vakcíny, lze se bavit i o tom, zda stanovit cosi jako protektivní hladinu protilátek, i když to není nezbytně nutné. Z ministerstva a z odborné skupiny Meses také zaznívá, že protilátky uznává jako doklad o prodělání nemoci jen Rakousko. Není tomu tak. Podle doporučení americké CDC lidé v USA po dobu tří měsíců po pozitivním sérologickém testu nemusejí do karantény v případě kontaktu s infekcí. Serologické testy lze opakovat a tříměsíční lhůtu prodlužovat. V Izraeli jsou lidé s pozitivním sérologickým testem postavení naroveň očkovaným.

Video se připravuje ...
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) během bezregistračního očkovacího dne v pražském obchodním centru na Chodově (12. 7. 2021)VIDEO Blesk - Nikola Forejtová
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější