nahoru

Googlovské drobečky: Internetový obr se v Česku snaží vnutit dojem, že respektuje autorská práva

Jiří Štefek 29. dubna 2021 • 06:40
Česká pobočka Googlu
Česká pobočka Googlu
• foto: 
Profimedia.cz

Společnost Google minulý týden oznámila, že v Česku spustila program Google News Showcase, v jehož rámci bude vydavatelstvím platit za užitý zpravodajský obsah. Má to ale dva velké háčky. Google bude platit jen zlomku médií, a navíc pouze za zprávy vybrané naprogramovanými algoritmy.

Pro úplnost upřesněme, že čtenáři v Česku mohou číst na základě licenční smlouvy ve Zprávách Google a v kanálu Discover články z produkce vydavatelství Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info a N media. Kolik jednotlivé vydavatelské domy za poskytnutý obsah dostanou peněz, a tedy jaké jsou licenční podmínky, je tajné.

Nicméně z výčtu zainteresovaných vydavatelství (jež jsou vesměs malá či menší) je více než zřejmé, že program Google News Showcase pokryje jen malý zlomek tuzemského zpravodajského trhu (a obdobně nepatrný zlomek z celkového objemu denně publikovaných zpráv).

 

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější