nahoru

Katastrofa za rohem. Babiš situaci nezvládá, proto nouzový stav neprošel. Opozice ale utrpěla Pyrrhovo vítězství

Viliam Buchert 12. února 2021 • 10:30
Video se připravuje ...
Nouzový stav v Česku: Kdo ho vyhlašuje, jak dlouho trvá a co se nesmí?
• video: 
Martin Bartkovský

Další taškařice při čtvrtečním jednání Poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu skončila porážkou Andreje Babiše a jeho vlády, která nedokázala jasně vysvětlit, co vlastně chce dělat a jak chce nedobrou situaci v zemi řešit. Protože kabinet při hlasování opustili komunisté, může to Babišovi signalizovat, že jeho vládnutí bude až do říjnových parlamentních voleb ještě komplikovanější. Pyrrhovo vítězství ale utrpěla i opozice. Její hejtmani se bouří proti poslancům vlastních stran. Česko se tak ocitá v prekérní situaci v tu nejméně vhodnou dobu.

To, co předvedl Andrej Babiš ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně, bylo čiré zoufalství a je vážnou otázkou, zda by se jeho stavem neměl zabývat i někdo z oboru psychologie či psychiatrie. Neschopnost předsedy vlády předložit smysluplné, ucelené, jasné a dlouhodobější řešení situace, bylo do očí bijící. Je to pro zemi o to horší, že nejsme na začátku koronavirové pandemie, ale že něco podobného vidíme skoro rok po jejím vypuknutí. Dokazuje to neschopnost a neumětelství vlády. Místo uklidnění veřejnosti, jen další nejistota a chaos.

Vystoupení Babiše, ministrů Blatného, Zaorálka a šéfky financí Schillerové, nepřinesla nic, čeho by se byl kdokoli schopen chytnout. Slyšeli jsme pouze fňukání. Místy to bylo až nedůstojné. Paradoxně jeden z nejlepších projevů, při kterém byla vláda argumentačně zcela rozebrána a její záměry rozmetány, měla někdejší policejní mlátička, komunista Zdeněk Ondráček. Tedy zástupce strany, která zatím vládu většinou v tomto volebním obdobím podržela.

Opozice sice ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně dosáhla svého, ale slaví Pyrrhovo vítězství. I když můžeme mít tisíc oprávněných výhrad k Babišově vládě, neschválení prodloužení nouzového stavu je za současné situace krokem, který nepovede k uklidnění veřejnosti a zlepšení stavu. Hrozba, že epidemie ještě zesílí kvůli šíření britské mutace viru, je totiž reálná. A důsledky to může mít přesně opačné, než opozice zamýšlí.

Je zřejmé, že chaotické a často nesmyslné vládní restrikce, bylo potřeba už dávno upravit a změnit. Ale další možná vlna nákazy (protože vakcín je zatím málo a řešení přinese očkování až někdy v létě či na podzim) nakonec může vést v příštích týdnech a měsících k ještě přísnějším omezením. To skutečně opozice chce?

Daleko horší je pro opozici stav její vlastní armády. Hejtmani za STAN, ODS a KDU-ČSL nesouhlasí s postupem vlastních poslanců. Problém je to veliký a vedení opozičních politických stran to nevzalo v potaz. Nevěští to pro dobu před volbami nic dobrého. Dobré je to leda pro hnutí ANO a Babiše.

Přestože vláda měla koronavirovou pandemii řešit lépe a jinak, jsme v situaci, kdy by byla pro Česko lepší spolupráce vlády a opozice. Pokud ale nechce ustoupit ani jedna strana, je to lidské i politické selhání, které je pro Českou republiku nebezpečné. Na experimenty teď rozhodně není čas. Kvůli zcela nezodpovědnému přístupu vlády (zejména rozvolnění na počátku podzimu a pak na Vánoce) dostal virus šanci řádit víc, než jsme si mysleli. Některé menší nemocnice v regionech jsou skutečně na hraně a pokud se to bude týkat více zdravotnických zařízení, můžeme se dopracovat k dalším mnoha tisícům mrtvých.

Možná ale vládní a opoziční politici ještě dostanou rozum a nějak se dohodnou. Doufat v to můžeme, věřit nemusíme. Zlověstně u toho ve čtvrtek pak zněla slova primáře sokolovské nemocnice Martina Straky, který (a nebyl první) přiznal, že stav je tak kritický, že v nemocnici musí selektovat pacienty. Překlad: Některým se nedostane adekvátní pomoci a péče. To jsme na jaře viděli v Itálii, ve Španělsku či v New Yorku. A to je pro Česko zpráva téměř katastrofická.

Z neprodloužení nouzového stavu se proto nemůže radovat nikdo. Protože nikdo nezná cestu, jak z velkého „průseru“ ven.                       
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější