nahoru

Karel Steigerwald: Předejte očkování soukromému sektoru

Karel Steigerwald 18. ledna 2021 • 06:20
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Extra nervák pro ohrožené: jaký bude postup při očkování. Kde, kdy, kdo? Vláda je v klidu, všechno bude skvělé. Čau, lidi vám to povídá ve svém Čau, lidi. Vláda patrně šije přes neděli něco pro uklidnění.

Zkušenosti potvrzují obecnou poučku, že vládní podnikání neklape. Je těžkopádné a drahé, brzdí rozvoj a všichni jsou nadšeni, když splní alespoň poloviční cíle. Od vlády nelze čekat, že by dala funkční systém očkování dohromady. Trvale se neosvědčuje ve výstavbě dálnic či železničních koridorů ani v reformě penzijního či důchodového zabezpečení. Obvykle selže při zavádění jakékoli nové sítě ve státní správě. Trvá jí dlouho, než dá dohromady to, co banky dělají levou zadní za pár dní. Stát ovládá kompletně stavební zákony, předpisy i schvalovací praxi. Důsledkem je dramatický nedostatek bytů a jejich vysoké ceny. Novela těžkopádného stavebního zákona se líhne ztuha a podle mnoha expertů situaci jen zhorší. Očekávat, že vládu při zavádění očkovacího pořádku osvítí nějaký administrativní duch svatý, nelze. Zmatky a pomalost plošného očkování nás asi čekají i nadále. Kdo asi sečte zbytečně ztracené životy? Žijeme ve špatně fungujícím a drahém státě. Jediné, co mu jde dobře, je nabírání nových státních zaměstnanců a stále vyšší schodky rozpočtu. Staré pravidlo, že stát má utratit jen tolik peněz, kolik vybere daní, je už dávno k smíchu.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější