nahoru

Vzestup anticovidových stran: Pandemie koronaviru se stává „palivem“ populistických stran

Petr Sokol17. ledna 2021 • 07:00
Lídr rumunské anticovidové „zlaté“ strany AUR George Simion
Lídr rumunské anticovidové „zlaté“ strany AUR George Simion
• foto: 
Profimedia.cz

Strana odmítající nebezpečí koronaviru získala v nedávných rumunských volbách více než devět procent. Je to nový politický trend?

Ještě na jaře se zdálo, že celoevropská epidemie koronaviru výrazně oslabuje různé protestní a populistické strany. Voliči během první vlny skoro ve všech zemích předvedli to, čemu se v angličtině říká „shluknout se kolem vlajky“, tedy nárůst podpory premiérů i vládních stran za časů krize.

S druhou celoevropskou vlnou koronaviru se ale zřejmě politická logika doby covidové začíná měnit. Jako první nespokojenost s covidovými podmínkami dokázala ve volební úspěch přetavit překvapivá kometa nedávných rumunských parlamentních voleb, kterou se stala nová protestní strana Aliance pro jednotu Rumunů, jejíž oficiální zkratka AUR znamená v rumunštině zlato.

 

Pusťte nás do kostela

Před volbami málo známá strana vsadila na vypjatý rumunský nacionalismus či myšlenku sjednocení Rumunska s Moldavskem. K volebnímu úspěchu jí ovšem pomohlo až něco jiného – její masívní kampaň na sociálních sítích, která se zaměřila na propagaci různých konspiračních teorií o současné celosvětové epidemii koronaviru, a hlavně odmítání vládních hygienických opatření, která jsou v Rumunsku podobná jako u nás.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
26,110
21,640
30,230
Nejčtenější