nahoru

Bohumil Pečinka: Svatá „covidová“ trojice nás jen tak hned nepustí

Bohumil Pečinka15. ledna 2021 • 06:00
Bohumil Pečinka: Svatá „covidová“ trojice nás jen tak hned nepustí
foto: ČTK / Šálek Václav

Za pár týdnů to bude rok, co žijeme jako okurky ve vlastním nálevu. Klíčové je, jestli najdeme sílu z téhle situace vystoupit, nebo se v ní necháme uvěznit.

Na jaře vlivní lékaři tvrdili: Chraňme rizikové skupiny a ostatní se nechme promořovat, a hlavně nezavírejme úplně celou společnost. Vládní kruhy to odmítly, takže rizikové skupiny jsme dnes většinou neochránili, a nemocnice zaplňují především lidé z různých sociálních zařízení. Ve zbytku populace probíhá na plné obrátky promořování a ekonomika dostala těžký úder.

Kritická mez

Mezi lékaři se vedou spory o to, jaký je vlastně skutečný počet nakažených. Centrum pro kontrolu nemocných v Atlantě uvádí, že číslo pozitivně testovaných (PCR testy) je nutné vynásobit osmi. V našem případě by to znamenalo, že zhruba polovina občanů má menší či větší přirozenou imunitu na tento typ koronaviru. Na začátku této infekce se říkalo, že nemoc odchází, když získá protilátky 65–70 procent lidí. Znamenalo by to, že se během pár týdnů blížíme k bodu zlomu i bez masívní vakcinace, která stále nepřichází? Tohle dnes spolehlivě neví nikdo.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější