nahoru

Petr Havlík: Nebezpečím naší doby není jen čínský virus, ale i lhostejnost k úpadku morálky

Petr Havlík 8. ledna 2021 • 06:00
Pandemie na lidech zanechává zlé psychické dopady
Pandemie na lidech zanechává zlé psychické dopady
• foto: 
Pixabay.com

Rok 2020 nemilosrdně obnažil naše limity. Dlouho jsme žili v iluzi, že všechny vážné obtíže a hrozby se odehrávají tam někde daleko, v zemích třetího světa apod. Téměř nezaujatě jsme nechávali plynout alarmující zvěsti o různých konfliktech a excesech ve vzdálených částech světa, o ekologické zátěži naší planety, dokonce i výskyt kůrovce v našich lesích jako by se nás netýkal. A nejen to, veřejný prostor ovládli nejrůznější manipulátoři a mystifikátoři, kteří si navykli, že jim projde vše, a i to větší část naší společnosti přijala s němým souhlasem.

Nejčastější otázky mnohých rodin a přátelských komunit se ještě velmi nedávno týkaly počasí, víkendové grilovačky, lyžovačky v Rakousku či jiných kratochvílí. Naše životy většinově ovládl konzum, tolerovaná mravní relativizace a absence duchovního přesahu. Vše se zdálo být v klídku na věky věků. A najednou bác, všechno je jinak.

Před aktuální covidovou atmosférou není kam utéct. Padají všechny předchozí jistoty. Společnost svírá strach z neznámého, který může změnit (a dokonce ohrozit) naše životy fatálním způsobem. Tam, kde schází společně sdílená identita, vzájemná důvěra a vzájemný respekt, se čelí epidemii viru opravdu zle. Roste spotřeba antidepresiv při pocitech úzkosti, při depresích a obavách, které mnohé lidi budí uprostřed jejich křehkého spánku. A při tom stále slyšíme, jak to vše zvládáme a jak už brzo bude líp. S kým a jak? Pochybnosti přetrvávají a stále rostou. A to těch různých nebezpečí je před námi mnohem více. Na některé jsme si svou lhostejností zadělávali již dlouho.

Zvykli jsme si v minulosti skoro na vše, zvykneme si i na trvalý nouzový stav. Naše životy se stávají veřejným dokumentem, do kterého může na internetu nahlédnout doslova každý, kdekoli a kdykoli. Vše na internetu je veřejnou zónou. Dokonce lze již podle otisku prstu poznat nejen konkrétního člověka, ale i jeho DNA. Počítačové sítě monitorují každý nákup a prodej, jízdy vozidel, kamerové systémy nepřetržitě sledují pohyby osob ve veřejném prostoru… Banky zaznamenávají veškeré detaily přesunů peněz. Soukromí je již pouhou fantazií minulé éry. A dnes je ve jménu ohrožení našeho zdraví a životů možné doslova vše. Už to není jen fikce z katastrofických filmů. Není žádným tajemstvím, že v této disciplíně důkladného monitorování obyvatelstva došla nejdále Čína, která to používá jako účinný prostředek k vynucování si loajality a poslušnosti.

Ten největší problém dnešního Česka však spočívá v nedostatečně sdílených a společně respektovaných pravidlech a normách. Není nejdůležitější, kdo konkrétní nám vládne, důležité je jak, zda je i nad ním vláda práva. Naše pravidla jsou málo srozumitelná, komplikovaná a co víc: ona bývají nebezpečně ohebná a selektivní. Příkladů bychom našli bezpočet, a to i u těch nejvyšších ústavních činitelů. V naší stále ještě postkomunistické a převážně ateistické zemi to zůstává téměř bez odezvy. O to více různých nástrah na nás číhá v této podivné koronavirové době. Pokud některá konkrétní moc ovládne i způsob kontroly výkonu své moci, pak to nemá s plnohodnotnou demokracií a svobodnou společností příliš společného. Svoboda nepotřebuje žádná doplňující adjektiva a kondicionály, ta buď je, anebo není.

Petr HavlíkPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější