nahoru

Bohumil Pečinka: V politice nejde jen o Babiše, je potřeba „odagrofertizovat“ Česko

Bohumil Pečinka 22. prosince 2020 • 11:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
archiv Blesku, Profimedia

Opakovaná hlasování o daních a integrace parlamentní opozice jsou signálem, že se do Česka opět vrací politická soutěž.

V posledních sedmi letech byly politické střety překryty protikorupčním třeštěním, spekulacemi o trestněprávních kauzách Andreje Babiše nebo pronásledováním koronaviru. Reálná vládní agenda se pak orientovala na obhajobu zájmů velkých korporátů a dotační politiku, která jim vyhovovala. Všechno se dělo na úkor středních vrstev, z jejichž daní se tyto zájmy financovaly.

Opoziční obrat

Obrat přišel před dvěma lety, kdy ODS zvítězila v senátních volbách a získala symbolickou funkci předsedy, čímž ukončila desetiletou nadvládu ČSSD v horní komoře Parlamentu. O dva roky později občanští demokraté potvrdili pozici nejsilnějšího senátního klubu, který má společně se Starosty a nezávislými většinu. Tyto strany navíc vyhrály krajské volby (obě po čtyřech hejtmanech, hnutí ANO jen tři). Tím došlo ke stabilizaci opozice, což dalo impuls k další integraci.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčněČesko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější