nahoru

Ekonomická koronakrize 2.0: Co udělá druhá vlna covidu-19 s českou ekonomikou?

Lukáš Kovanda 23. září 2020 • 18:00
Ekonomická koronakrize 2.0: Co udělá druhá vlna covidu-19 s českou ekonomikou?
foto: Profimedia.cz

Druhá vlna pandemie připraví českou ekonomiku až takřka o bilión korun, veřejnou kasu pak minimálně o další desítky miliard. Měla by ale i svá pozitiva, i když jak pro koho. Třeba by zlevnila některé nemovitosti.

Druhá vlna pandemie koronaviru je tu. Otázkou zůstává, zda si vynutí „uzavírku“ podstatné části ekonomiky jako na jaře. Ale i pokud by zmrazení ekonomiky nebylo tak plošné a pokud by trvalo kratší dobu než tehdy, hospodářství musí počítat s dodatečnou ztrátou zhruba 270 miliard korun.

Ekonomika by se totiž letos propadla nikoli o 6,5 až 8,5 procenta, jak zní nynější nejčastější odhad, ale o 13 až 14 procent. Předpoklad, že by „uzavírka“ nebyla tak rozsáhlá jako na jaře, vychází z toho, že nyní je připravenost úřadů, firem i institucí – doufejme – na vyšší úrovni než v březnu nebo dubnu. V černočerném scénáři tak může ztráta ekonomiky z druhé vlny znatelně přesáhnout dokonce i úroveň 300 miliard. A to je samozřejmě ztráta nad rámec už nynějších letošních koronavirových ztrát.

S další dodatečnou ztrátou by pak bylo třeba počítat v příštím roce. V případě závažnějšího průběhu druhé vlny totiž ekonomika dále klesne ještě v roce 2021, a to zhruba o dvě procenta. Navázala by tedy na onen až 14procentní letošní propad. To oproti stavu, kdy již druhá vlna neproběhne nijak závažně, takže ekonomika v roce 2021 poměrně výrazně poroste, představuje ztrátu kolem 550 miliard. Celkový účet za druhou vlnu tak může dosahovat až 900 miliard korun.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku