Prezident Zeman má očividně operovanou ruku stále ještě nateklou.

Prezident Zeman má očividně operovanou ruku stále ještě nateklou. Zdroj: Reprofoto CNN Prima NEWS

Schůzka v Lánech v době koronaviru: Zleva premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)
Ministerstvo financí se zatím nemá v plánu omluvit vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výrok prezidenta Miloše Zemana
Advokát Marek Nespala (vpravo) zastupující Kancelář prezidenta republiky v jednací síni Městského soudu v Praze
Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová na chodbě Městského soudu v Praze
4
Fotogalerie

Vladimír Mertlík: Peroutka, fantom Pražského hradu. Zatímco Vystrčil kálí, Zeman jen kalí

Čas od času připlují po sítích sdělení, která pro trvalou aktuálnost myšlenek svých autorů stojí za to citovat stále. Patří k nim i slova filozofa, básníka a spisovatele Voltaira (1694–1778), který jako by následující slova pronesl v těchto dnech:

„V životě potkáte dva druhy zlodějů. Obyčejného, běžného zloděje, který vám ukradne peníze, vaši náprsní tašku, hodinky, vašeho koně atd. Druhým typem je politický zloděj. Ten vás připraví o vaši budoucnost, o vaše sny, o vaše znalosti, ukradne vám váš výdělek, vaše vzdělání, vaše zdraví, zbaví vás síly a energie a nakonec i vašeho úsměvu.

Velký rozdíl mezi těmito dvěma druhy zlodějů spočívá v tom, že obyčejný zloděj si vybírá vás, aby vás připravil o to, co vám patří, zatímco politického zloděje, který vás připraví o všechnu vaši životní perspektivu, si vybíráte vy sami. Další velký rozdíl – a nikoli poslední – mezi nimi je ten, že běžný zloděj je obvykle policií stíhán, zatímco politický zloděj je obyčejně policií chráněn.“

Ze zákona nesvéprávný Zeman

Ministerstvo financí se musí omluvit radnímu ČT Zdeňku Šarapatkovi za Miloše Zemana poté, co neuspělo s dovoláním u Nejvyššího soudu. S tím, že ministerstvo má názor, že stát se nemá co za Zemana omlouvat, lze souhlasit. Pokud však zákony činí prezidenta nesvéprávným a on se tak ještě ke všemu chová, pak s tím nehne ani Schillerová. Nepochopitelné je odvolání téhož ministerstva k Nejvyššímu soudu v případě jiných keců téhož prezidenta ve věci skandálu „Hitler je gentleman vlevo dole“. Jde o prezidentův výrok z ledna 2015, kdy na konferenci k výročí osvobození Osvětimi tvrdil, že Ferdinand Peroutka napsal v časopise Přítomnost článek „Hitler je gentleman“. Městský soud v Praze řekl, že tento článek novinář nenapsal a stát se musí omluvit Peroutkově vnučce Terezii Kaslové. Ale co se nestalo! Jen to, že zatím se to nestalo. Místo prosté omluvy „Spletl jsem se“ – k níž mohl mistr bonmotů přidat i perlu – „Což je důkazem, že splést se může i génius“, následovalo další Zemanovo blábolení nesmyslů. Nejprve vyvracel pochybnosti o existenci textu tvrzením, že článek četl v Klementinu, což je argument charakteru: „Čert opravdu existuje, protože jsem ho potkal v kavárně.“ 

Vzápětí následovalo další popletovo vysvětlení, proč článek nebyl dosud objeven: „Nemám pro to žádné rozumné vysvětlení. Vím, že si Peroutka stěžoval, že některé jeho články z první republiky byly cenzurovány.“

No, a proto ho – v jediném necenzurovaném výtisku – četl jen Zeman a nikdo jiný. Ale to nejlepší nakonec: „Mýlit se samozřejmě může každý člověk, ale představa, že něco čtete, vryje se vám to do paměti a pak vám někdo říká, že jste to nečetl, je natolik absurdní, že omyl v tomto případě nepřichází v úvahu!“ potvrdil sám sobě svou pravdu muž zvaný Bimbo – prý pro svou skvělou paměť – ve vysílání TV Prima. Nebyla to jediná střela do vlastních kalhot. Ukazuje se, že farmaceutická příprava na jeho veřejná vystoupení už nestačí a dosavadní dávky farmak je třeba zvýšit. Protagonista této komické talk show místy odpovídal zmateně a sám dokázal v jednom souvětí popřít své předešlé tvrzení. Odmítl tak výrok čínského ministra zahraničí, že: …předseda Senátu Vystrčil zaplatí za cestu na Tchaj-wan „vysokou cenu“…označit jako výhrůžku.

„Já bych tomu neříkal výhrůžky, já bych tomu říkal nesouhlas. Pokud Čína vyjádří nesouhlas, je to v pořádku,“ odpověděl Miloš Zeman na dotaz moderátorky. Když se ho vzápětí zeptala, zda opravdu nejde o výhrůžku, fiškus Zeman odpověděl: „Je to samozřejmě výhrůžka! Vždyť jsem vám právě odpověděl.“

Bingo! A na to se napijem! Vrcholem bylo prohlášení, že cesta předsedy Senátu byla „klukovskou provokací“ (sic!), a proto nebude pan prezident toho uličníka zvát na porady o zahraniční politice. Kamarádi Zpětného zrcátka v mládí, v okamžicích, kdy někdo mluvil z cesty, volali buď „Hoďte na něj síť!“, případně se ptali „Nevíte, kde se vypíná?“

Politická mrtvola se hlásí o slovo

K polemice se připojil i Jiří Paroubek na serveru Nová republika, webu rudohnědé party, o čemž svědčí užívaný slovník i jeho autoři: „…Prezidentova charakteristika cesty jako „klukovské provokace“ vcelku sedí. Cesta měla kromě toho, že konvenovala také americkým zájmům a vnitropolitickým záměrům ODS před volbami, ještě jeden rozměr. Měla donutit Čínu k nepřiměřené reakci a s tou pak hrát a strašit vyděšené české publikum před volbami…“ napsal Jiří Paroubek. Pod diskusním fórem je pak přání redakce: Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.

A hned první příspěvek vypovídá o čtenářích zmíněného blogu:

„Anonymní: Milion chcanek si koleduje o zrušení penězovodu, jako ta jejich kráva z Kolovče kde jí i místní lidi samy odepsaly.“

Zpětné zrcátko si není jisté, kdo je kráva z Kolovče, ale je si jisto, že ve větě: „…kde jí i místní lidi sami odepsali“, se píše zcela jistě měkké „i“. Anonymní autor nátěrů na „Milion chcanek“ by měl asi mazat zpátky do školy, aby to nevypadlo, že má v hlavě Milion sraček.    

Lenka Procházková bojuje za práva zvířat

Spisovatelka Lenka Procházková, dříve disidentka, nyní bojovnice proti církevním restitucím a mariánskému sloupu a za pomník maršála Koněva na komunistických i nacionálně vlasteneckých srazech, má jiný problém. Považuje za nutné bránit Miloše Zemana právě na webu Nová republika v textu „Útoky na poraněné velké zvíře.“

Tím poraněným velkým zvířetem je Miloš Zeman, který si za nejasných okolností zlomil ruku.

„Debatní příspěvky pod zprávami o zranění a následné operaci prezidenta jsou nejenom účastné, ale i posměvačné až nenávistné… Miloš Zeman dnes patří k diskriminované menšině.“

Tak prominentní nositel nenávisti a „rozesírání“ všeho a všech Miloš Zeman potřebuje ochranu slabé ženy. Zpětné zrcátko již dříve zaslechlo, zda je v pořádku dělat si u starého nemocného člověka legraci z jeho neduhů. Možná, pokud by si ty neduhy nezpůsobil sám svou životosprávou. Nebyl to zásah vyšší moci, osudu, boha, neštěstí – to jen špatný chlast a strava v nezřízených dávkách a dehtem a nikotinem vyuzené vnitřnosti. Pokud by nelhal o svém zdraví, pokud by svou arogancí, nesoudností i nestoudností neurážel jiné…

Jeho kritici mu nepřejí nic zlého, jen si myslí, že této zemi již sám provedl dost hanebností. Muž s prostatou 27letého panice, od kterého odešla cukrovka, který přechází virózy, je náhle vnímán jako svatý Lazar jen proto, že pod vlivem vstal a zlomil si ruku.

Paní Procházková prožívá úzkost – raněné velké zvíře má zlomenou ruku – to je lidská tragédie! Je-li tomu tak, stačí jít na střídačku. Co učinil Miloš Zeman za poslední tři roky – mimo ostudy – pro tuto zemi? Lázně Lány jsou slušnou prebendou pro politika, který tuto zemi a politickou i společenskou scénu rozebral již několikrát, který dělá ostudu nejen sobě, ale hlavně zemi, jíž je představitelem. O kolaboraci s nepřátelskými silami nemluvě, lhostejno, zda to vidí 43 % slepých.

Cesta Vystrčila na Tchaj-wan se nelíbí i Andreji Babišovi, který by také chtěl být citován i jinými médii než těmi, která jsou v jeho svěřenských fondech.

„Nelíbí se mi, že pan předseda na Tchaj-wanu pomlouval ústavní činitele. Kálí do našeho hnízda, do České republiky!“ prohlásil a dodal, že Vystrčil je „diplomatický amatér, který ani neumí anglicky“.  Nad slovy polyglota premiérova formátu, který zvládá i jazyky, které neexistují – např. českoslovenštinu – by se měl senátní předseda zamyslet. Příkladem by mu mohla být ministryně Schillerová, která překládá z angličtiny Shakespeara, pokud zrovna nepíše verše vlastní. Holt, kdo umí – umí!

A to je vše, co jsem dnes zahlédl ve Zpětném zrcátku, váš Vladimír Mertlík