Otázky Václava Moravce 30. 8. 2020

Otázky Václava Moravce 30. 8. 2020 Zdroj: Repro ČT

Politická habaďůra a ekonomický nesmysl. Aneb my tu superhrubou mzdu prostě zrušíme

Vláda Andreje Babiše plní další z bodů vládního prohlášení, tentokrát snižuje daně lidem práce. A vlastně je to pravda. Jen se tak bohužel děje v nevhodnou dobu, nešťastným způsobem a dost možná opět na úkor budoucích generací. Což je pro nynější vládní garnituru pochopitelně vedlejší.

„Rozdat 74 miliard v době, kdy naše rozpočty jsou a do budoucna budou napjaté, je docela hazard,“ komentoval v nedělních Otázkách Václava Moravce jeden z diskutujících vládní záměr rušit superhrubou mzdu, respektive snížit tím zaměstnancům daň z příjmu z dnešních cca 20 % na 15 % (tedy kromě těch se mzdami nad 140 tisíc měsíčně).

A nebyla to slova nikoho z opozice, nýbrž guvernéra ČNB – a dříve i dlouholetého člena sociální demokracie – Jiřího Rusnoka. „Jsou to zbytečně vyhozené desítky miliard,“ dodal a přidal varování: „Donekonečna budeme mít deficit sto miliard.“

Není to jen škarohlídství? Či snad latentní antibabišismus? Vždyť vláda konečně snižuje daně, byť ne všem. Ale i tak vcelku znatelně. Navíc konečně plní slib o rušení superhrubé mzdy…

…bráno od konce, o žádné rušení superhrubé mzdy nejde. Jedná se o změnu výpočtu daně z příjmu, základem má být opět jen hrubá mzda. Zaměstnavatelské odvody, které tvoří součást tzv. superhrubé mzdy, platí dál, navíc v nezdravě vysoké výši. „Problémem je výška odvodů, ne daně z příjmu,“ komentovala to v nedělní debatě ČT ekonomka Danuše Nerudová.

A pak je tu ono načasování. Koncept superhrubé mzdy měl skončit již v roce 2015, tehdejší vláda – podobná té dnešní, ovšem v jiném gardu – to ale zamítla. V následných letech ekonomické hojnosti k tomu nebyla politická vůle, opoziční pokusy vycházely naprázdno. Vláda si na to najedou vzpomněla až teď. Což je problematické hned ze dvou hledisek.

„Tady se chrlí nápady, zřejmě ve spojitosti s nějakým politickým cyklem, a dělají se věci, které vypadají pochopitelně líbivě,“ komentoval první z nich Jiří Rusnok. A názor k druhému hledisku dodal další z diskutujících, ekonom Filip Matějka: „Snižovat daně z práce je obecně fajn věc. Teď je ale nejhorší doba v historii, jaká na to kdy byla.“

Neboli děje se tak během hospodářského propadu a v době obrovského rozpočtového deficitu. Jenže reflektovat tento vývoj, to by znamenalo nejen ekonomickou erudici, která by se ještě asi dala u vlády v nějakém množství najít, ale především politickou odpovědnost. A také nějakou celkovou představu, třeba jak to předestřela Danuše Nerudová: „Je potřeba, aby se stát z ekonomiky stáhnul a dál ji nedeformoval.“

A teď tu o Červené Karkulce…

Mzdová kalkulačka pro rok 2020: Kolik zaměstnanec odvede státu? >>>