nahoru
Premium Komentáře

Zhasněme světla... Pozor, Babišova vláda chce nakupovat ve velkém

Jiří Sezemský 23. května 2020 • 07:00
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová
• foto: 
Jan Handrejch / Právo / Profimedia

„Skutečné Palermo“, „chceme krást snadněji“… Takto častovala opozice novelu zákona o zadávání veřejných zakázek z dílny ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové.

Vláda ji chtěla původně projednat ve zrychleném režimu legislativní nouze. Po vlně kritiky ji klub ANO stáhl z jednání Poslanecké sněmovny a projde řádným legislativním procesem. Ani tak ale nebude mít na růžích ustláno.

Vláda argumentuje, že jí současná podoba zákona neumožňuje pružné a rychlé nákupy v krizových situacích bez vyhlášení nouzového stavu. Současný zákon je podle ní tak striktní, že zadavatelé riskují zdlouhavá výběrová řízení nebo přímo kriminál. Ne že by na tom nebylo něco pravdy, o čemž svědčí sporné případy stíhání některých komunálních politiků. Neplatí to ale tak docela.

Současný zákon umožňuje v mimořádných situacích výjimky, například kvůli ochraně „základních bezpečnostních zájmů České republiky“. Tehdy je možné nakupovat bez standardního výběrového řízení, což by se jistě dalo vztáhnout i na pandemii.

Zakázky bez pravidel

Proč tento návrh vyvolal takový rozruch? Vláda zašla ve snaze zjednodušovat pravidla až příliš daleko. Zakázku z „ruky“, tedy bez soutěže v rámci „jednacího řízení bez uveřejnění“, by mohly dostat také firmy s utajenými vlastníky, což dnes není možné.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější