nahoru

Politolog Sokol: Koronavirus rdousí svobody a lidé tomu tleskají. Posilují národní státy

Petr Sokol 26. března 2020 • 20:30
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Všichni teď diskutují, jak coronavirová krize poznamená naši i světovou ekonomiku. Trochu v pozadí zůstávají důsledky pandemie na budoucí fungování politiky, i když i tam budou dopady velmi výrazné.

Celou Evropou teď například obchází skokový nárůst popularity vlád a jejich šéfů. Z pohledu od nás se zdá téměř neuvěřitelné, že se týká i třeba italského premiéra Conteho, ale i vláda v nejvíce strádající evropské zemi se teď veze na vlně národní jednoty a toho, čemu se v angličtině říká shromažďování kolem vlajky. V Evropě teď zkrátka vládnou mezi obyvatelstvem politické pocity obvyklé v časech války či velkých přírodních katastrof.

 

Strádající liberalismus

Pro někoho překvapivě stoupá popularita i lídrům, jako je Boris Johnson, patřícím do skupiny vlád, které se původně vydaly liberálnější cestou odpovědi na šíření viru. Jižansko-středoevropský model dalekosáhlých opatření omezujících svobodu projevu na počátku krize nebyl používán ve Velké Británii, v Nizozemsku či ve Švédsku. Neodpovídal nejenom radám tamních vládních expertů („tamních Prymulů“), ale příčil se hlavně liberální tradici obchodnických národů, jako jsou Britové nebo Nizozemci, ale i Němců či Švýcarů.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější