Před 20 lety skončila válka v bývalé Jugoslávii: NATO zastavilo útoky a Srbové se začali stahovat z Kosova | Reflex.cz
nahoru

Před 20 lety skončila válka v bývalé Jugoslávii: NATO zastavilo útoky a Srbové se začali stahovat z Kosova

-red-, ČTK10. června 2019 • 14:40
Před 20 lety skončila válka v bývalé Jugoslávii: NATO zastavilo útoky a Srbové se začali stahovat z Kosova
foto: profimedia.cz

Poté, co Severoatlantická aliance po necelých třech měsících zastavila letecké útoky na Jugoslávii, začal 10. června 1999 režim Slobodana Miloševiče stahovat své jednotky z Kosova. Skončilo tak poslední dějství konfliktů, které vypukly po rozpadu socialistické Jugoslávie a v nichž hrála velkou roli touha srbských nacionalistů po vzniku takzvaného Velkého Srbska.

Kromě Kosova boje postupně zasáhly Slovinsko, Chorvatsko i Bosnu. Tehdejší jihosrbská provincie (dnes nezávislý, ale Srbskem a dalšími zeměmi neuznaný stát) obývaná převážně Albánci se přitom již koncem 80. let stala rozbuškou národnostních problémů ve státě, který oficiálně vyznával politiku „bratrství a jednoty“. V Kosovu také komunistický aparátčík Miloševič v dubnu 1987 zahájil svou cestu na vrchol srbské politiky, kterou provázel odklon od socialismu k nacionalismu, který se stal hybnou silou bělehradské politiky 90. let minulého století.

Kosovo: Mafiemi prolezlá zemička, která spí na sudu střelného prachu
Pavel P. Kopecký 24. září 2018 • 13:27

Kosovo: Mafiemi prolezlá zemička, která spí na sudu střelného prachu

Už v roce 1989 byla přitom omezena široká kosovská autonomie, která vyvolala odpor ze strany místních Albánců a vedla ke vzniku Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Na její útoky reagoval Bělehrad v roce 1998 vysláním jednotek k potlačení povstání. A vypukla válka, provázená z obou stran terorem. Srbsko, pronásledované pověstí z Chorvatska a Bosny, odmítlo přistoupit na Západem navržený mír a začátkem roku 1999 se stalo terčem bombardování NATO, ovšem bez schválení OSN.

Letecká operace – první bojová mise aliance proti suverénnímu státu, do níž se prvně od konce druhé světové války zapojilo i Německo – nakonec přinutila Miloševiče přistoupit na podmínky mezinárodního plánu pro Kosovo. Ten počítal s odsunem srbských sil z provincie a s přítomností mezinárodních mírových jednotek v oblasti. Příslušná dohoda byla podepsána 9. června 1999 v makedonském Kumanovu. Následující den NATO nálety pozastavilo a 20. června akci oficiálně ukončilo.

Válka tehdy a dnes: Připomeňte si, jak před dvaceti lety vypadal konflikt v bývalé …

Po skončení bojových operací v létě 1999 Kosovo zůstalo formálně součástí Svazové republiky Jugoslávie a později už samostatného Srbska. Fakticky však bylo mezinárodním protektorátem pod kontrolou vojenské mise KFOR a Prozatímní civilní správy OSN v Kosovu (UNMIK). V únoru 2008 pak Kosované vyhlásili nezávislost, Srbsko ale odtržení své jižní provincie nikdy nepřijalo. V poslední době sice obě strany stále častěji usedají k jednacímu stolu, dohoda je ale stále daleko.

Na fotografie zobrazující válku v bývalé Jugoslávii i její následky se podívejte v naší fotogalerii:

Chátrající betonový had uprostřed zaminovaných lesů. Sarajevská bobová dráha 35 let po …
Wagenknecht: Babiš kradl, zastrašuje a vyvíjí nátlak. Je to na policii, sazba je až 12…

-red-, ČTKMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější