Zuřivý Paroubek zabil milenku. Tři roky vězení se zdají málo | Reflex.cz
nahoru

Zuřivý Paroubek zabil milenku. Tři roky vězení se zdají málo

Dan Hrubý28. prosince 2018 • 15:50
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Pinterest

Byla zima roku 1909, když se dvacetiletá dcera šafáře v Jílovém u Prahy Františka S. seznámila s tehdy sedmadvacetiletým holičským pomocníkem Václavem Paroubkem. Ten měl děvče opravdu rád a „nejednou vyjádřil se před kamarády, že by se oženil hned, kdyby rodiče milenky jeho k tomu svolili, a že by bez Františky nemohl být ani živ.

Zároveň však žárlil na ni nesmírně. Při taneční zábavě, když jeden sladovník vzal ji do kola, došel k němu a vytáhnuv z kapsy browning, významně podotkl, že půjde-li mu kdo do cesty, může se životem zúčtovat.“ Tak alespoň popisovala holičovu rozporuplnou povahu Národní politika.

Byla to právě prchlivost a vůbec nemístná prudkost, pro kterou neměli rodiče Františky mladého Paroubka rádi. Domlouvali své dceři, aby vztah s holičským pomocníkem ukončila. A jakkoli to nebývá v podobných případech zvykem, ta souhlasila. Paroubkovi se začala vyhýbat.

Místo aby dal synovci housličky, zabil mu na Štědrý den babičku

Jenže ten se nehodlal ani v nejmenším vzdát. Ostatně by to odporovalo jeho zarputilé povaze. Nadbíhal Františce, jak jen mohl, vyhledával místa, na která dívka chodila, psal jí, prosil – a nakonec také vyhrožoval. Má prý revolver a udělá všemu konec.

Osudné chvíle nastaly v podvečer 19. srpna, když Paroubek potkal Františku na hlavním náměstí v Jílovém. Procházela se tu se svou přítelkyní Annou Sobotníkovou. Mezi oběma – pronásledovanou dívkou a žárlivcem – se odehrál následující rozhovor.

Nejprve Paroubek na adresu kritického mínění rodičů vyhrkl: „Věříte tomu posud nebo ne?“

Františka: „Dejte mi pokoj!“

Paroubek: „Tak tedy nevěříte ani mně?“

Františka: „Nevěřím žádnému, jen sobě!“

Paroubek: „Pak tedy jste mě falešně podváděla!“

Manželky mu umíraly jako mouchy. V pozadí stál pravidelný přísun jedu

Vzápětí se nad malebným a jindy tak klidným náměstím středočeského maloměsta ozvala rána. Paroubek ze vzdálenosti sotva dvaceti centimetrů na dívku vystřelil. „Ta vzkřikla, chytila se rukou za prsa a vběhnuvše do průjezdu nejbližšího domu klesla mrtva k zemi“.

Holičský pomocník byl dopaden druhý den v polích mezi nedalekými Hodkovicemi a Zlatníky. Policista se ho optal: „Vy jste zastřelil včera v Jílovém šafářovu dceru?“ A Paroubek ihned vše přiznal: „Ano, bouchl jsem do ní a potom do sebe. Když to nespustilo, utíkal jsem pryč.“ Že je Františka mrtva, Paroubek dosud nevěděl.

Soud zasedl na přelomu září a října 1910. A děly se věci. Nejprve si Paroubek svou „výrazně sympatickou tváří“ vydobyl náklonnost poroty. Poté zazářil obhajovací řeči a vůbec právní dovedností holičův obhájce doktor Bas. Porota nato odmítla žalobu vinící holičského pomocníka z vraždy. Podle zástupců lidu šlo o pouhé zabití. Předseda senátu, vrchní rada Bartheldy odsoudil Václava Paroubka ke třem letům vězení.

Tohle Vinohrady ještě nezažily. Mladík se rozhodl vraždit v obchodě s klobouky
Toužila po lásce. Chybělo málo a našla smrt v hnoji
DAN HRUBÝ 1. listopadu 2018 • 13:51

Toužila po lásce. Chybělo málo a našla smrt v hnoji

Dan HrubýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější