Vzpomínky na Srpen 68: Začal střílet ostrými náboji kolem nás a smál se | Reflex.cz
nahoru

Vzpomínky na Srpen 68: Začal střílet ostrými náboji kolem nás a smál se

Jana Bendová21. srpna 2018 • 08:10
Praha - nakládání raněných před rozhlasem
Praha - nakládání raněných před rozhlasem
• foto: 
Jiří Všetečka

Cizí vojska vpadla do dětských prázdninových dnů, do výletu v Paříži, výročí svatby, do kasáren či k táboráku. Vše se rázem změnilo. Na dlouhých jedenadvacet let. Čtenáři Reflexu se podělili o své vzpomínky na předvečer okupace a následující první kritické okamžiky.  

20. srpna 1968 jsem trávil dovolenou s rodinou v Krkonoších ve Velké Úpě na podnikové chatě. V noci na 21. srpna nás probudil hluk letadel. To nám bylo divné, protože do té doby byl zákaz jejich letu do Krkonoš. Hluk nepřestával, tak jsem zapnul rádio a uslyšel hlášení o vstupu vojsk. Protože jsem pracoval jako zvukař v rozhlase, ráno jsme sbalili zavazadla a spěchali po stráni na autobus. A po cestě do Hradce Králové jsme už potkávali vojenskou techniku. Manželka dovezla děti domů, já šel rovnou do rozhlasu. A pak už 24 hodin denně u pultu při vysílání. Za tuhle práci jsem pak dostal výpověď.

Jaroslav György, Hradec Králové

Dojetí, slzy a desítky let odloučení. Korejské rodiny se setkaly s příbuznými z KLDR

Léto 1968. Konečně prázdniny po roční dřině v prváku na gymplu. Jazykový kurz na Mácháči, dobrá parta mladých, hippies, kytary, pivo (moje první)… A ten pocit svobody! Kamarádku Věru jsem pozvala na poslední dva volné týdny k nám, do Uherského Brodu. Místo radovánek jako na Mácháči přišel šok: okupace vojsky Varšavské smlouvy! Moji rodiče nás první dva okupační dny drželi doma, ale třetí den brzy ráno šli s námi na poštu zatelefonovat Věřiným rodičům, že je jejich dcera v bezpečí. My, šestnáctileté holky, jsme v chůzi mé rodiče o pár desítek metrů předběhly. Zarazilo nás, že podél silnice do centra města stály zaparkované obrněné transportéry. Klid, nikde ani živáčka.


Vše o srpnu 1968 najdete přehledně zde >>>


Najednou z jednoho transportéru vykoukl ruský voják, ještě kluk. Samozřejmě si hned všiml dvou hezkých dlouhovlasých dívek v riflích – u nich doma tehdy „děvušky“ ještě nejspíš nosily jen sukně – a hlasitě zavolal: „Kak eto vazmožno – děvušky v brjukach?“ (Jak je to možné – děvčata v kalhotách?) Když jsme nereagovaly, začal střílet ostrými náboji kolem nás a smál se, jak jsme skočily za popelnice na rohu ulice. V tom ho zřejmě velitel vtáhl do vozu. Za námi se přiřítili moji vyděšení rodiče. Věděli, co by se mohlo stát, kdyby se kulka odrazila směrem k nám. Ve strachu z často překrucovaného policejního vyšetřování nám zakázali o incidentu mluvit. Naštěstí to byla jediná střelba v srpnu 1968 v Uherském Brodě.

Věra Slabáková, Uherský Brod

Přijdete dýl, nebo později? Proč někde lidem výraz „přijdu dýl“ trhá uši a jinde ho…

Toto je příběh mého kamaráda, který bydlel v roce 1968 v Praze na Starém Městě. Jeho 80letá babička bydlela na Smíchově. Když slyšela v rádiu o okupaci, hned vyrazila k němu (tramvaje samozřejmě nejezdily). Na Klárově viděla tanky. Zeptala se nejbližšího člověka, kdo to je. Po odpovědi, že Rusové, na nic dál nečekala a pospíchala k vnukovi. Když jí otevřel, sdělila mu: „Byli jsme okupovaný, ale neboj se, už je to dobrý, už jsou tu Rusové.“ Divila se, že ji nepochopil.

Olda Görner

50 let od sovětské okupace: Výstava Paměť národa ’68 připomene osudy lidí, kteří invazi…
Rusové o roce 1968 přejímají propagandu z éry Brežněva
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější