nahoru

Před 590 lety husité slavně zvítězili u Tachova

Jaroslav Šajtar4. srpna 2017 • 09:25
Jindřich Beaufort se snaží zastavit prchající križáky po bitvě u Tachova
Jindřich Beaufort se snaží zastavit prchající križáky po bitvě u Tachova
• foto: 
Wikimedia

Papež Martin V. využil roku 1427 svárů mezi husity k vyslání legáta do Německa a k vyhlášení třetí křížové výpravy proti stoupencům kalicha. Bartošek z Drahonic tvrdil, že shromáždil asi 80 000 jezdců a stejný počet pěšáků u hranic západních Čech, podle Hermana Cornera dokonce dvě stě tisíc. Takové cifry jsou ovšem na hony vzdáleny realitě. Současní odborníci se přiklánějí k desetkrát nižšímu počtu.

Do čela křižáků se postavil sám legát, anglický kardinál Jindřich Beaufort, jakož i Fridrich Bavorský a míšenští markrabata. V červenci toto vojsko vpadlo do Plzeňska, kde se nalézalo nejvíce katolíků, a kde tudíž křižáci doufali najít podporu obyvatelstva.

Bezhlavý úprk

Nenadálé nebezpečí zapůsobilo na pražany natolik, že zapomněli na rozepře a ihned se spojili s tábority a sirotky. Vyrazili k Rokycanům proti společnému nepříteli. Podle výše zmíněného Bartoška z Drahonic měli 16 000 pěšáků, 1500 jezdců pod velením Prokopa Holého a mnoho děl a válečných vozů. Evangelický historik Zachariáš Theobald souidil, že Prokop Holý disponoval jen 10 000 bojovníky a 200 vozy.

Když se to křižáci tábořící u Stříbra dozvěděli, vyslali asi 300 jezdců pod velením Jindřicha z Plavna napřed na výzvědy, hodlajíce postupovat za nimi. Druhého srpna ráno zapálili své ležení a vytáhli za nejbližší návrší.

Koncentrační tábory nejsou jen vynález kolonialismu zdokonalený Hitlerem

Avšak čím dále postupovali, tím víc je opouštěla kuráž, již si předtím vybíjeli na bezbranných lidech. Pouhé vědomí, že se mají utkat s husity, je naplnilo natolik panickou hrůzou, že se po krátkém pochodu obrátili na útěk, aniž by nepřítele vůbec spatřili, směrem k Tachovu, kde se nacházel papežský legát, kardinál Jindřich. Ten, když viděl zbabělost křižáků, začal jim i jejich knížatům důrazně domlouvat, díky čemuž se mu podařilo alespoň část vojska zastavit. Poté zbavil arcibiskupa trevírského Otu ze Ziegenheimu velení a odevzdal falckému falckraběti Janu Bavorskému praporec s obrazem Ukřižovaného, čímž popudil ostatní knížata, a donutil ho obrátit se opět proti Čechům.

Porážka bez boje

Když mělo ráno 4. srpna německé vojsko od Tachova znovu vytáhnout do pole, ukázalo se, že v noci většina jezdců i pěšáků uprchla, a zbývající síly byly natolik nedostatečné, že na nějakou bitvu neměly ani pomyšlení. Toto přesvědčení je natolik demoralizovalo, že pranic nedbali proseb kardinála, jenž je nabádal, aby byli pamětlivi cti papežských a říšských korouhví a kříže. Nebohému kardinálovi nezbylo než zbabělcům spílat a strhat jejich korouhve, zatímco husité se valili od Rokycan.

Historik hledá Stalinovy masové hroby. Začal vadit Putinovi a teď mu hrozí 15 let vězení

Když se cestou dovídali, jaká panika vypukla v protivníkových vojích, pospíšili za nimi, dohnali je u pomezního lesa a zmocnili se nemalé kořisti. Tažení tedy skončilo fiaskem, neboť křižáci vyklidili pole bez boje. Prokop Holý dobyl Tachov 11. srpna, přičemž padl rytíř Kamrovec a padesát jeho českých a německých vojáků. Ulice, kudy husité do města vpadli, nese dodnes název Krvavá, což vypovídá o mnohém. Tři dny nato složila zbraně posádka hradu. Páni Vilém Švihovský a Jindřich Žito z Jivian se 1400 muži se ocitli v zajetí sirotků, kteří se zmocnili několika pušek, zejména veliké pušky plzeňských zvané Chmelík.

Dobytím Tachova získali Češi důležitou bránu k pohraničnímu pohoří, jež spolu se Stříbrem a Domažlicemi tvořila mocnou hradbu proti novým útokům z Německa. Husité proto Tachov znovu důkladně opevnili a umístili v něm sirotčí posádku pod velením Buzka ze Smolotyl.

Stalingrad: Před 75 lety začala nejkrvavější bitva světových dějin
JAROSLAV ŠAJTAR 17. července 2017 • 09:40

Stalingrad: Před 75 lety začala nejkrvavější bitva světových dějin

Před 100 lety se českoslovenští legionáři proslavili v bitvě u Zborova

Jaroslav ŠajtarSenátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,540
21,730
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější