nahoru

80 let od operace Anthropoid: Heydricha zabila souvislá řada chyb a přílišná sebedůvěra

mc 20. května 2022 • 10:40

Atentát na Heydricha je jednou z největších událostí druhé světové války. Československé duo Gabčík a Kubiš dokázali, co nikdo jiný - a totiž zabít vysoce postaveného říšského oficíra. A to i přesto, že jejich pečlivě připravovaný plán ztroskotal hned v prvních vteřinách atentátu. Nebýt chyb, kterých se dopustil sám Heydrich a jeho řidič, mohlo být všechno jinak...

Když Reinhard Heydrich nastoupil do pozice zastupujícícho říšského protektora začal tvrdě prosazovat konečné řešení české otázky čili poněmčování národa. V tom mu ale značnou měrou bránil odboj. Jenže Heydrich se s nikým příliš „nemazal“ a odboj nechával vyvražďovat ve velkém. Exilová vláda ve Velké Británii tak v roce 1941 rozhodla, že je třeba Heydricha odstranit. Na začátku následujícího roku se do Česka dostala dvojice parašutistů Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří měli za úkol připravit přesný plán a protektora zabít.

K tomu jim sám Heydrich výrazně pomohl. Díky své agresivitě vůči odboji věřil tomu, že je na svých cestách Prahou zcela v bezpečí. Vozil se v neopancéřovaném voze, bez vojenského doprovodu a navíc se staženou střechou svého Mercedesu. K tomu už několik týdnů jezdil z Panenských Břežan na Pražský Hrad stále stejnou trasou ve stejnou dobu. Jednodušší už to být nemohlo. Jenže...

Když vůz vyjel ze zatáčky v pražské Libni, Gabčík měl začít pálit ze svého samopalu, ale ten se zasekl. Protektorův řidič ovšem učinil další osudovou chybu a na příkaz Heydricha vůz zastavil, místo aby ujel do bezpečí. Gabčík v tu chvíli už hodil směrem k vozu granát, ale netrefil interiér auta a bomba vybuchla mimo. Přesto Heydricha zranily střepiny, jak se později ukázalo smrtelně.

Řidič pak navíc opustil auto i svého nadřízeného a pronásledoval prchajícího Gabčíka. Heydricha nechal o samotě a vážně zraněného. Jen náhodou mu na pomoc přispěchala Marie Navarová, která za svůj krok milosrdenství pykala celý zbytek života. Heydricha odvezla dodávka na Bulovku, Kubiš s Gabčíkem uprchli. Během pár minut bylo po všem, atentátníci si ovšem mysleli, že zklamali. Heydrich přežil, ale jen na pár dní.

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.