nahoru

Pro ženy z Holýšovského koncentráku byli hrdiny, ale pro polské židy zrádci: Kdo byla Svatokřižská brigáda

mc 6. února 2022 • 07:40

Za druhé světové války vznikaly po Evropě nejrůznější odbojová hnutí, vojenské brigády i partyzánská hnutí, jejichž členové bojovali na všech stranách konfliktu. Po konci války z nich byli buď hrdinové nebo zločinci. Speciálním případem je polská Svatokřižská brigáda, která působila jako protifašistická a později i protisovětská. Jenže celá řada Poláků je dnes vnímá jako kolaboranty. Vstřícní k nim nebyli ani Češi, ačkoliv pomáhali osvobodit koncentrák v Holýšově.

Svatokřižská brigáda patřila k nacionalistické části odboje a fungovala spíše ke konci druhé světové války. Bojovali proti Němcům, velice rychle se ale jejich pozornost stočila k Sovětům a komunistům, kteří jim ke konci války připadali jako větší hrozba pro demokracii. Jenže...

Po válce vypluly na povrch dokumenty, které dokazovali korespondenci mezi brigádou a gestapem. Jejich úzká spolupráce spočívala v udávání židů a jejich předávání Němcům. I díky tomu pak byli nacisté víc než vstřícní s evakuací brigády na západ před přibližujícími se Rusy.

Eskortovali je v doprovodu svých poddůstojníků přes Protektorát Čechy a Morava. Poláci si mohli nechat zbraně, dostávali i příděly německých potravin. Protáhli je od Trutnova až ku Praze a později přes Olomouc na jih Moravy, kde je plánovali vycvičit a poslat proti Sovětům. Svatokřižská brigáda se ale brzy sama vydala opět na pochod - tentokrát směrem k americkým liniím, kde v Holýšově pomohli osvobodit koncentrační tábor plný žen. 

Češi brigádu neměli v lásce kvůli jejich nenávisti vůči Sovětskému svazu, který v té době působil jako velký osvoboditel. Velice rychle se o nich začalo říkat, že to byli kolaboranti, došlo zde i k několika potyčkám. V jejich domovině je celá řada lidí nenávidí dodnes - za tu později dokázanou kolaboraci a možnou vinu na smrti mnoha lidí.

Více se dozvíte na Mall.tv. v novém díle pořadu Temná doba s Jiřím Padevětem. Epizoda se natáčela na renesančním zámku v Brandýse nad Labem, který je veřejnosti otevřen celoročně, v zimních měsících je možné prohlédnout si jeho interiéry pouze o víkendu. Provozní dobu a další informace najdete na stránkách zámku.

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.