nahoru

Na jaké adrese bydlí včela? Zveřejněný adresář úlů vyděsil včelaře, záměr navíc nebude úplně fungovat

PETR HAVEL16. března 2018 • 18:30
Stát zveřejnil přesná místa všech včelích úlů
Stát zveřejnil přesná místa všech včelích úlů
• foto: 
E15 Anna Vacková

Nejen evidence osobních údajů občanů, ale také evidence „osobních údajů“ včel – až tam zavedla paranoidní česká legislativa chovatele včel, kteří nyní protestují proti tomu, aby byly na internetu zveřejněny lokality, kde jsou umístěny včelí úly. Vzhledem k tomu, jak se někteří lidé v přírodě chovají, a vzhledem k již několika případům zničení úlů se včelařům člověk ani nediví.

Jenže současná situace je jen vyústěním již dříve přijatých zákonů, konkrétně zákona o rostlinolékařské péči, který ukládá zemědělcům povinnost informovat chovatele včel o tom, kdy a kde budou chemicky ošetřovat pěstované rostliny, což požadovali sami včelaři.

Zemědělec tak fakticky musí vědět, kde se včely vyskytují, aby jim neublížil. Problém je především u mobilních úlů, které ale nelze vtěsnat do pojmů „ulice a číslo popisné“. V takových případech lze těžko včely ve správnou dobu „zavřít“, neboť jednotlivá stanoviště jsou často daleko od sebe, takže včelař potřebuje určitý čas, aby je objel, a mezitím může zemědělec změnit, třeba kvůli počasí, časový plán na ošetřování porostů.

Rodině začala stékat po stropě tekutina, uvnitř domu objevila obří včelí úl

Nestačí normální komunikace?

Pokud by přitom zemědělec informační povinnost zanedbal, hrozí mu nemalé sankce – díky návrhu lidoveckého poslance Petra Kudely až 6 000 000 korun. Což je mimochodem jeden z mnoha příkladů, jak lidovci „pomáhají“ zemědělcům – původně navrhované pokuty byly několikanásobně nižší. Mimochodem – kdyby se v naší zemi tolik nepomáhalo dotačně podnikům, které obhospodařují na velkých plochách mnoho katastrů půdy a v některých případech (a nejde jen o AGROFERT) působí v zásadě plošně na území celého státu, jisté řešení by tu bylo. Totiž poskytovat osobní údaje včelařů i včel pouze lokálním zemědělcům, čímž by se vyloučilo, nebo alespoň podstatně snížilo riziko lokalizace úlů a včelařů pro neznámé příchozí z jiné části země.

Na druhou stranu, lokální zemědělec i lokální včelař se mezi sebou obvykle znají a ke vzájemné informovanosti tak potřebují spíše než zákony a evidence normální vzájemnou komunikaci.

Studenti versus obušek. Narušení Zemanova klidu, nebo jen válka symbolů?

Adresář modrásků

Podstatné ale je, že včelám je celkem jedno, co bude který zemědělec dělat na poli, a v případě statických, tedy nepřemístitelných úlů nezmění svou trasu letu tak, jak si to představuje úředník.

Další podstatnou skutečností je, že včely sice zákonem a sankcemi chráníme, ale jiní a často důležitější opylovači a organismy pohybující se v území, kde zemědělec ošetřuje své porosty, nikoho naprosto nezajímají. I když kdo ví? Dnes máme adresář včelařů a včel, zítra to může být třeba adresář modrásků – ti jsou ještě více ohrožení než včely. Hmyz přece proti GDPR (sporné a administrativně náročné nařízení EU o ochraně osobních údajů – pozn. red.) zatím oficiálně neprotestuje.

Autor je agrární analytik

Famózní video, které ukazuje 21 dní zrození včely v pouhých 60 vteřinách
Nahá žena tancuje s 12 tisící včelami na těle
ref 17. května 2014 • 03:48

Nahá žena tancuje s 12 tisící včelami na těle

PETR HAVEL


Klíčová slova: včely, stát, zemědělstvíDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,690
28,730
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější