Socialistická Praha bez turistů a barev. Podívejte se na vzácné snímky ztraceného historického centra | Reflex.cz
nahoru

Socialistická Praha bez turistů a barev. Podívejte se na vzácné snímky ztraceného historického centra

10. června 2019 • 14:00
Socialistická Praha bez turistů a barev. Podívejte se na vzácné snímky ztraceného historického centra
foto: vintag.es

Projít se pražským centrem – třeba královskou cestou – je dnes takřka nemožné, aniž bychom si neposteskli. Kromě davů turistů nám v příjemném výhledu překáží spousta vizuálního smogu, kterým se historické centrum Prahy hemží. Před třiceti lety byla Praha úplně jiná – západní i asijští turisté zde byli spíše výjimkou, oprýskané šedivé budovy byly naopak všude. Podívejte se na fotografie do minulosti pražského centra.

Některá místa se, jak vidno, příliš nezměnila. Jindřišská ulice spojující Václavské a Senovážné náměstí vypadá stále velmi podobně, i když tam teď jezdí jiná čísla tramvají. Karlův most plný místních najdete možná jen velmi časně ráno, když ještě turisté spí. Vidět si hrát děti v Rytířské ulici je téměř utopická představa, přestože tomu není tak dávno, když v centru také bydleli lidé.

Staronová synagoga vypadá naopak mnohem lépe – na snímku je ještě se starou nedůstojnou fasádou, a kdybychom nahlédli dovnitř, všimneme si i zanedbaného vnitřku. Na Václavském náměstí už naštěstí nejsou nápisy jako „Se Sovětským svazem na věčné časy“ a Národní muzeum je konečně důstojně opravené. Nebýt magistrály, možná by kolem něj člověk chodil i rád na procházku.

Snímky od neznámého autora, které najdete v galerii, jsou podle stavu budov a oblečení lidí nejspíš z poloviny 80. let.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější