Pražské metro slaví 45 let. Jeho otevření posloužilo jako nástroj komunistické propagandy | Reflex.cz
nahoru

Pražské metro slaví 45 let. Jeho otevření posloužilo jako nástroj komunistické propagandy

red, ČTK9. května 2019 • 13:10
Pražské metro slaví 45 let. Jeho otevření posloužilo jako nástroj komunistické propagandy
foto: ČTK

Pražské metro dnes slaví 45 let od zahájení provozu. 9. května 1974 byl slavnostně otevřen první úsek trasy C mezi stanicemi Sokolovská (dnes Florenc) a Kačerov. Jeho délka byla 6,6 kilometru a bylo na něm 9 stanic. V současnosti je celé pražské metro desetkrát delší a má 61 stanic.

První návrhy na vytvoření podzemní dráhy v Praze se datují do roku 1898, kdy Ladislav Rott předložil Elektrickým podnikům královského hlavního města Prahy návrh na stavbu. Elektrické podniky ale tehdy návrh zamítly.

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží

Podzemní dráha měla být v Praze původně budována jako podpovrchová tramvaj. Záměr byl schválen v polovině 60. let 20. století a první stavební práce začaly v okolí Hlavního nádraží. V srpnu roku 1968 pak vláda rozhodla, že místo podpovrchové tramvaje se bude stavět metro.

První tunel metra se začal razit v roce 1969, po prvním úseku mezi stanicemi Kačerov a Sokolovská (dnes Florenc) začalo metro jezdit 9. května 1974. V současné době má pražské metro 61 stanic a délka jeho tří linek překračuje 65 kilometrů. Město nyní plánuje novou linku D z Pankráce do Písnice.

Milice v SSSR hlídala socialismus v západních autech, ta sovětská byla příliš pomalá a …

Přes svůj nesporný přínos pro pražskou dopravu sloužilo bohužel v minulosti i jako nástroj propagandy komunistického režimu. Jeho otevření si nenechalo ujít tehdejší stranické vedení a také pojmenování některých stanic nesouviselo s jejich umístěním, ale odkazovalo na symboly komunismu. Stačí vzpomenout na stanice Gottwaldova (dnes Vyšehrad), Mládežnická (Pankrác) a v pozdější době například Fučíkova (Nádraží Holešovice) a Moskevská (Anděl).

Jak vypadalo otevření první trasy pražského metra, se podívejte do galerie:

Eifellova kráska: Dvoumetrová tanečnice, která ve 40. letech ovládla svět nočních klubů
Neřestná Paříž: Jedinečný pohled do čtvrti červených luceren kolem známého kabaretu…

red, ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější