Proměny měny aneb 10 zajímavostí, které možná nevíte o našich bankovkách | Reflex.cz
nahoru

Proměny měny aneb 10 zajímavostí, které možná nevíte o našich bankovkách

red20. února 2019 • 16:30
Proměny měny aneb 10 zajímavostí, které možná nevíte o našich bankovkách
foto: ČNB

Právě před sto lety začali naši předkové platit díky nezlomné vůli prvního československého ministra financí Aloise Rašína a jeho „spiklenců“ samostatnou českou měnou – korunou. V aktuálním čísle přinášíme text dvou českých ekonomů: Karel Kříž píše o komfortu, který nám koruna v eurem svázané Evropě přináší, a Hana Lipovská nás přenáší do doby, kdy „otcové zakladatelé“ v dramatické době prvních měsíců po 28. říjnu 1918 přivedli na svět jeden z atributů státnosti každého samostatného státu: vlastní měnu. Povedla se jim.

Letos stoletá československá koruna prošla během svého života mnoha proměnami. Za svoji existenci vystřídala mnoho podob i mnoho nominálních hodnot. Na bankovkách se vystřídala řada osob i osobností. A to i neblaze proslulých.

10 nejdražších českých fotografií roku 2018: Akt od Drtikola se prodal za jeden a půl…

Pamětníci si jistě vzpomenou na předlistopadovou bankovku s vyobrazením prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. V galerii výše naleznete deset zajímavostí, které jste možná o našich bankovkách nevěděli.

Stoleté historii české měny se ve velkém věnujeme i v hlavním tématu nového tištěného Reflexu, který je v prodeji od čtvrtka 21. února.

Reflex 08/2019Reflex 08/2019

Děti zavražděné nacisty: Jedinečné kolorované snímky, které mají připomenout oběti …
Děti opuštěné kvůli tradici: V Indii stále přežívá starobylý zvyk

redVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější