nahoru

Proměny měny aneb 10 zajímavostí, které možná nevíte o našich bankovkách

red 20. února 2019 • 16:30
Proměny měny aneb 10 zajímavostí, které možná nevíte o našich bankovkách
foto: ČNB

Právě před sto lety začali naši předkové platit díky nezlomné vůli prvního československého ministra financí Aloise Rašína a jeho „spiklenců“ samostatnou českou měnou – korunou. V aktuálním čísle přinášíme text dvou českých ekonomů: Karel Kříž píše o komfortu, který nám koruna v eurem svázané Evropě přináší, a Hana Lipovská nás přenáší do doby, kdy „otcové zakladatelé“ v dramatické době prvních měsíců po 28. říjnu 1918 přivedli na svět jeden z atributů státnosti každého samostatného státu: vlastní měnu. Povedla se jim.

Letos stoletá československá koruna prošla během svého života mnoha proměnami. Za svoji existenci vystřídala mnoho podob i mnoho nominálních hodnot. Na bankovkách se vystřídala řada osob i osobností. A to i neblaze proslulých.

Pamětníci si jistě vzpomenou na předlistopadovou bankovku s vyobrazením prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. V galerii výše naleznete deset zajímavostí, které jste možná o našich bankovkách nevěděli.

Stoleté historii české měny se ve velkém věnujeme i v hlavním tématu nového tištěného Reflexu, který je v prodeji od čtvrtka 21. února.

Reflex 08/2019Reflex 08/2019Foto Archív

red