nahoru

Nové fantazie švédského fotografa z Prahy. Podívejte se na surrealistické koláže Erika Johanssona

Johana Kudrnová18. února 2019 • 08:45
Nové fantazie švédského fotografa z Prahy. Podívejte se na surrealistické koláže Erika Johanssona
foto: Erik Johansson

Jeho fotografie připomínají divoké sny surrealistických malířů. O švédském fotografovi Eriku Johanssonovi bylo v Česku slyšet již v roce 2017, kdy svá díla vystavoval v Uherském Hradišti během letní filmové školy. Portfolio úspěšného umělce se od té doby značně rozrostlo a díky stále sofistikovanějším kolážím se mu daří pronikat na umělecké scény mnoha evropských i mimoevropských zemí. Nyní vystavuje v Centru fotografie bratří Lumiérů v Moskvě. Podívejte se, jaké zázraky se skrývají Na druhé straně reality.

Erik Johansson, žijící dlouhodobě v Praze, se narodil v roce 1985. Nemá umělecké vzdělání. Během studia počítačového inženýrství začal experimentovat s vizuálním uměním. Nejvíce jej inspiruje René Magritte, Salvador Dalí a Maurits Escher. Svůj styl charakterizuje jako fotorealistický surrealismus.

Jeho neobvyklá díla vznikají týdny až měsíce. Na počátku podle Johanssona stojí vždy nápad, který dostane podobu nákresu. Následuje časově velmi náročné hledání lokace, která by odpovídala původní vizi. Většinu krajin z fotografií byste však našli v Johanssonově rodném Švédsku. Finální koláž pak fotografovi oproti přípravným fázím zabere času nejméně.

Kromě náročných koláží, které především vystavuje, se Švéd věnuje také realizacím pouličních optických iluzí. Na nejnovější díla Erika Johanssona se můžete podívat ve fotogalerii. Umělec je také velmi aktivní na Instagramu, kde najdete další jeho práce.

Diskuse ke článku