Nové fantazie švédského fotografa z Prahy. Podívejte se na surrealistické koláže Erika Johanssona | Reflex.cz
nahoru

Nové fantazie švédského fotografa z Prahy. Podívejte se na surrealistické koláže Erika Johanssona

Johana Kudrnová18. února 2019 • 08:45
Nové fantazie švédského fotografa z Prahy. Podívejte se na surrealistické koláže Erika Johanssona
foto: Erik Johansson

Jeho fotografie připomínají divoké sny surrealistických malířů. O švédském fotografovi Eriku Johanssonovi bylo v Česku slyšet již v roce 2017, kdy svá díla vystavoval v Uherském Hradišti během letní filmové školy. Portfolio úspěšného umělce se od té doby značně rozrostlo a díky stále sofistikovanějším kolážím se mu daří pronikat na umělecké scény mnoha evropských i mimoevropských zemí. Nyní vystavuje v Centru fotografie bratří Lumiérů v Moskvě. Podívejte se, jaké zázraky se skrývají Na druhé straně reality.

Erik Johansson, žijící dlouhodobě v Praze, se narodil v roce 1985. Nemá umělecké vzdělání. Během studia počítačového inženýrství začal experimentovat s vizuálním uměním. Nejvíce jej inspiruje René Magritte, Salvador Dalí a Maurits Escher. Svůj styl charakterizuje jako fotorealistický surrealismus.

Jeho neobvyklá díla vznikají týdny až měsíce. Na počátku podle Johanssona stojí vždy nápad, který dostane podobu nákresu. Následuje časově velmi náročné hledání lokace, která by odpovídala původní vizi. Většinu krajin z fotografií byste však našli v Johanssonově rodném Švédsku. Finální koláž pak fotografovi oproti přípravným fázím zabere času nejméně.

Kromě náročných koláží, které především vystavuje, se Švéd věnuje také realizacím pouličních optických iluzí. Na nejnovější díla Erika Johanssona se můžete podívat ve fotogalerii. Umělec je také velmi aktivní na Instagramu, kde najdete další jeho práce.

Neuvěříte, že to nejsou fotografie. Malíř zachytil křehký půvab ženského těla
Gotická nádhera: Westminsterské opatství láká na 700 let starý ochoz
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější