nahoru

Unikátní snímky totalitního severokorejského metra. V nejhlubším metru světa jezdí německé soupravy

Tereza Stonišová 29. září 2021 • 11:40
Unikátní snímky totalitního severokorejského metra. V nejhlubším metru světa jezdí německé soupravy
foto: O. Wainwright, Inside North Korea

Severokorejskou podzemní dráhu provázely dlouhá léta otazníky. Ze snímků je lidé znali jen velmi málo, osobní zkušenost s ním mělo minimum Evropanů. Nejhlubší metro na světě vystavili Severokorejci v roce 1987 se začalo otevírat turistům i fotografům až v roce 2014, kdy tam začala německá cestovní agentura pořádat zájezdy.

A že se zájezdy začala právě německá cestovní kancelář, není divu. V hlubinách totalitní země se totiž prohánějí soupravy, které byly vyrobeny v ještě tehdy rozděleném Německu, tedy přesněji v NDR. Metro má přitom pochopitelně svůj vzor v Sovětském svazu, takže například někteří tvrdí, že připomíná metro moskevské.

I dnes ale v Severní Koreji platí, že ne do všech stanic metra mají cizinci vstup povolen. Pokud se cizinec do těchto stanic přece jen dostane (často po menším úplatku), hrozí mu v zemi trest. Je proto lepší se takovým „výletům“ vyhnout.

Ve stanicích pchjongjangského metra najdete plno zajímavostí. Kromě mohutné kýčovité výzdoby laděné ve zlatočervených či zelenočervených barvách jsou zde pochopitelně k vidění také budovatelské výjevy či sochy Kimů. Snímky z hlubin této dráhy dělají mylný dojem, že země je bohatá a vzkvétá. Malby spokojených Severokorejců a úrodných polí nejsou nic jiného než totalitní propaganda. Na výběr fotografií metra v Pchjongjangu se můžete podívat v galerii výše.

 

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.