Petrohradské paláce dlouho chátraly. Teď je umělci proměňují ve fantastické galerie či hudební scény a opravují | Reflex.cz
nahoru

Petrohradské paláce dlouho chátraly. Teď je umělci proměňují ve fantastické galerie či hudební scény a opravují

Johana Kudrnová28. července 2018 • 07:32
Petrohradské paláce dlouho chátraly. Teď je umělci proměňují ve fantastické galerie či hudební scény a opravují
foto: Natalia Oreshina/Yasinovich Alexand

Většina z patnácti tisíc budov nacházejících se v historickém centru ruského Petrohradu, které byly postaveny před rokem 1914, volá již dlouhá léta po rekonstrukci. Návštěvníci města si chátrání ruského národního bohatství většinou neuvědomují, za honosnými venkovními fasádami se však často skrývají interiéry pomalu podléhající zkáze času. Kvůli nedostatku prostředků na rekonstrukci ze strany státu se zde nyní začala jako houby po dešti rodit umělecká sdružení, jež nádherné prostory přetvářejí na galerie, dílny, kavárny, přednáškové sály i hudební scény.

Honosná sídla ruské šlechty, jež byla po Říjnové revoluci v roce 1917 nucena Rusko opustit, za sebou mají dramatickou historii. Opulenci životního stylu carského dvora vystřídala po revoluci přestavba na slavné komunálky. Tisíce dělníků tak v dobách Sovětského svazu sdílely domov ve znárodněných sídlech těch, kteří je podle marxisticko-leninské filozofie předtím utlačovali.

Dnes slávu salónů nejbohatších aristokratických rodin veřejnosti připomíná jen několik málo paláců, mezi nimi například Šuvalovův – domov exkluzívního muzea Fabergé. Ke zhlédnutí jsou zde skvosty ruského klenotníka Karla Fabergého, který svými exkluzívními předměty zásoboval carskou rodinu.

Stalinova transpolární magistrála: Co zbylo ze sovětské železnice smrti?
Johana Kudrnová 18. července 2018 • 14:09

Stalinova transpolární magistrála: Co zbylo ze sovětské železnice smrti?

Galerie v palácích

Velká část rozlehlých paláců ovšem bez potřebných rekonstrukcí podléhá již léta neúprosnému běhu času. Nedostatečnou aktivitu státu se v této oblasti proto v posledních letech snaží nahradit různá umělecká sdružení. Mezi lety 2013 až 2016 je každoročně v Petrohradě v citlivě rekonstruovaných palácích otevřeno až dvacet nových kreativních prostorů.

V současné době ve městě podobných míst funguje na dvě stě. Pro lidi jsou zde otevírány galerie, nezávislá muzea, ale také v Evropě stále populárnější sdílené pracovní prostory. Největším zachráněným palácem je Golicyn Loft, jehož uživatelé nyní využívají plochy 7000 m².

Nedaleko od Golicyn Loftu se na ulici Bolšaja Koňušennaja nachází budova zachráněná v roce 2015 skupinou Carchitěktor. Umělecké prostory zde po několika letech ovšem nahradily bary, second handy, klenotnictví a obchody s keramikou. Vedlejší palác Palma pak nabízí cenově dostupné koleje, šachový klub, tělocvičnu i taneční sál, který ležel od druhé světové války v ruinách.

Na Hané se lidé zdravijó, v Praze zdravěj. Jak na nás běžná slova prozradí, odkud …

Rekonstrukce a pak pronájem

Většina projektů na záchranu petrohradských paláců tak začíná stejně. Umělecky orientované skupiny budovu pomocí veřejných sbírek a vlastních prostředků zrekonstruují, po nějaké době je však tlak trhu donutí pronajmout celé, nebo alespoň část místa komerční sféře.

Výzkumnice z univerzity ITMO Alexandra Něnková je ovšem přesvědčena, že umělecké iniciativy jsou pro záchranu kulturního bohatství Petrohradu životně důležité a sdílené kreativní prostory budou v centru města získávat na popularitě. Vyřešil by se tak také problém proměny historického centra v zábavní turistický park. Ten ostatně netrápí pouze Benátky severu.

Na to, jak se proměňují prostory petrohradských palaců, se podívejte do galerie:

Špína, beznaděj a nazí nemocní držení v poutech. Drsné snímky ukazují život mentálně…
Jak se stát členem volební komise a jaká je za práci volebního komisaře odměnaKlíčová slova: Petrohrad, galerie, umění, výstava


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější