
Honosná sídla ruské šlechty, jež byla po Říjnové revoluci v roce 1917 nucena Rusko opustit, za sebou mají dramatickou historii. Opulenci životního stylu carského dvora vystřídala po revoluci přestavba na slavné komunálky. Tisíce dělníků tak v dobách Sovětského svazu sdílely domov ve znárodněných sídlech těch, kteří je podle marxisticko-leninské filozofie předtím utlačovali.
Dnes slávu salónů nejbohatších aristokratických rodin veřejnosti připomíná jen několik málo paláců, mezi nimi například Šuvalovův – domov exkluzívního muzea Fabergé. Ke zhlédnutí jsou zde skvosty ruského klenotníka Karla Fabergého, který svými exkluzívními předměty zásoboval carskou rodinu.
Galerie v palácích
Velká část rozlehlých paláců ovšem bez potřebných rekonstrukcí podléhá již léta neúprosnému běhu času. Nedostatečnou aktivitu státu se v této oblasti proto v posledních letech snaží nahradit různá umělecká sdružení. Mezi lety 2013 až 2016 je každoročně v Petrohradě v citlivě rekonstruovaných palácích otevřeno až dvacet nových kreativních prostorů.
V současné době ve městě podobných míst funguje na dvě stě. Pro lidi jsou zde otevírány galerie, nezávislá muzea, ale také v Evropě stále populárnější sdílené pracovní prostory. Největším zachráněným palácem je Golicyn Loft, jehož uživatelé nyní využívají plochy 7000 m².
Nedaleko od Golicyn Loftu se na ulici Bolšaja Koňušennaja nachází budova zachráněná v roce 2015 skupinou Carchitěktor. Umělecké prostory zde po několika letech ovšem nahradily bary, second handy, klenotnictví a obchody s keramikou. Vedlejší palác Palma pak nabízí cenově dostupné koleje, šachový klub, tělocvičnu i taneční sál, který ležel od druhé světové války v ruinách.
Rekonstrukce a pak pronájem
Většina projektů na záchranu petrohradských paláců tak začíná stejně. Umělecky orientované skupiny budovu pomocí veřejných sbírek a vlastních prostředků zrekonstruují, po nějaké době je však tlak trhu donutí pronajmout celé, nebo alespoň část místa komerční sféře.
Výzkumnice z univerzity ITMO Alexandra Něnková je ovšem přesvědčena, že umělecké iniciativy jsou pro záchranu kulturního bohatství Petrohradu životně důležité a sdílené kreativní prostory budou v centru města získávat na popularitě. Vyřešil by se tak také problém proměny historického centra v zábavní turistický park. Ten ostatně netrápí pouze Benátky severu.
Na to, jak se proměňují prostory petrohradských palaců, se podívejte do galerie: