nahoru

Přizpůsob se, nebo zemři. Unikátní fotografie indiánů, kteří byli nuceni se začlenit do bělošské společnosti

-red- 2. února 2023 • 14:00
Přizpůsob se, nebo zemři. Unikátní fotografie indiánů, kteří byli nuceni se začlenit do bělošské společnosti
foto: Smithsonian Institution

Asimilace je proces začlenění náboženské či etnické menšiny do ustavené a obecně většinové společnosti. Tento proces předpokládá ztrátu mnoha vlastností, kterými se daná menšina odlišuje. Procesem vynucené asimilace prošli v období mezi roky 1790 až 1920 i příslušníci severoamerických indiánských kmenů.

Prvními, kteří „poběloštění“ původních obyvatel Severní ameriky navrhli, byli George Washington a Henry Knox. Z jejich myšlenek vzešel později v roce 1887 takzvaný Dawesův zákon, na jehož základě přestaly být indiánské kmeny právními subjekty a vlastníky půdy v rezervacích. Území rezervací byla rozdělena mezi jednotlivé členy kmene, přičemž každý obdržel pozemek o rozloze 160 akrů. Zbytek území byl rozdělen mezi bělošské zájemce.

Podle Dawesova zákona byli Indiáni sice formálně zrovnoprávněni s bílými obyvateli, přesto přišli o pozemky v rozloze přibližně 90 milionů akrů. Zákon byl zároveň formulován tak, aby domorodé obyvatelstvo k začlenění „povzbuzoval“. Výměnou za vzdání se etnické identity měli jednotliví příslušníci dostat již zmíněnou půdu a také občanství a vzdělání.

Zároveň však museli Indiáni opustit i další své tradice. Byli nuceni chodit do kostela, mluvit pouze anglicky a místo svého tradičního oblečení nosit stejný oděv jako ostatní společnost. Vzdát se museli i svých jmen a přijmout jména anglická.

Následující portréty, pořízené fotografy Smithsonova institutu na počátku 20. století, nabízí jedinečný pohled na asimilační proces ve Spojených státech:

-red-


Klíčová slova: historie, fotogalerie, USA, indiáni, asimilaceDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.