Ženská síla: Domorodé Bolivijky v ringu, parlamentu i za mikrofonem | Reflex.cz
nahoru

Ženská síla: Domorodé Bolivijky v ringu, parlamentu i za mikrofonem

Johana Kudrnová5. března 2018 • 13:20
Ženská síla: Domorodé Bolivijky v ringu, parlamentu i za mikrofonem
foto: Eduardo Leal

Bolivijským ženám domorodého původu se v zemi přezdívá cholitas. Dříve se tak hanlivě říkalo ženám z nižší třídy, které vzešly z řad původního obyvatelstva. Dnes mají cholitas v bolivijské kultuře nezastupitelnou roli. V pestrobarevných širokých sukních a malých buřinkách se po nástupu prvního domorodého prezidenta do úřadu v roce 2006 začaly dostávat do popředí veřejného života. Ikonickým se stal hlavně jejich profesionální wrestling.

Poznávacím znamením cholitas je jejich malá buřinka. Ačkoliv se vysvětlení původu malého kloboučku liší, většina Bolivijců se dnes přiklání k verzi, jež ji popisuje jako anglický import 19. století. Buřinky měly být dováženy z Evropy pro anglické dělníky žijící v La Paz, jelikož jim ale byly malé, putovaly dál k domorodým Bolivijkám.

Cholitas je překvapivě přijaly za své, i když nepasovaly ani jim, a začaly si je k vlasům připínat pinetkami. Kromě toho, že dnes tedy buřinky představují esenci tradice cholitas, dává jimi také každá žena najevo, zda je vdaná či svobodná. Pokud má buřinku umístěnou uprostřed hlavy, značí to, že je zadaná, pozice na boku pak, že je neprovdaná nebo vdova.

Nejbizarnější věznice na světě? Bolivijské San Pedro nemá ani dozorce

Emancipace

Na výjimečných fotografiích zachytil Cholitas fotograf Eduardo Leal. Ústředním motivem snímků je emancipace bolivijských žen. Nikoho dnes nepřekvapí cholita jako řidička autobusu, poslankyně, stavbyvedoucí nebo moderátorka v rádiu. Vše se ale podle žen začalo měnit až s příchodem prezidenta Eva Moralese v roce 2006.

Bývalý pěstitel koky je mezi domorodým obyvatelstvem extrémně oblíbený. Životy statisíců domorodců zlepšil prostřednictvím sociálních programů i přijetím ústavy přiznávající multietnický charakter Bolívie.

Nezaměstnanost v Česku je tragicky nízká. Musíme zhoršit kvalitu škol a v práci občas…

Sněmovna: 53 % žen

Dnes zasedá v legislativních orgánech více žen než v Bolívii pouze ve Rwandě. Bolivijská sněmovna má tak 53 procent žen, senát 47 procent. V roce 2013 byl schválen zákon zpřísňující tresty za zneužívání žen. Bolivijci jsou tak dnes za domácí násilí běžně odsuzování k vysokým trestům odnětí svobody. Přesto průzkumy stále udávají, že násilí ze strany partnera byla ve svém životě vystavena více než polovina Bolivijek.

Wrestling získává v Bolívii na popularitě od 50. let 20. století. Cholitas si ho podle svých slov zamilovaly v době, kdy byly častými oběťmi zneužívání. Sport jim přinášel uvolnění a prostor pro sebevyjádření. Mimo to hrály původně velkou roli také ekonomické výhody. Vítězka si z turnaje dodnes odnáší výhru v podobě finanční odměny.

Před 65 lety zemřel Josif Stalin. Kolik měl na svědomí lidí? A proč si ho Rusové stále …
Praha za Rakouska-Uherska: Jedinečné staré snímky zachycují její zašlou podmanivou …Klíčová slova: Bolívie, emancipace, wrestling, buřinka


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Hra kolem úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové aneb Dobří mrtví a zlí mrtví
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí
PREMIUM X Milan Tesař: Divoké sny maxipsa Babiše aneb Pekelné reakce na smrt Karla Gotta

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější