nahoru

Ženská síla: Domorodé Bolivijky v ringu, parlamentu i za mikrofonem

Johana Kudrnová 5. března 2018 • 13:20
Ženská síla: Domorodé Bolivijky v ringu, parlamentu i za mikrofonem
foto: Eduardo Leal

Bolivijským ženám domorodého původu se v zemi přezdívá cholitas. Dříve se tak hanlivě říkalo ženám z nižší třídy, které vzešly z řad původního obyvatelstva. Dnes mají cholitas v bolivijské kultuře nezastupitelnou roli. V pestrobarevných širokých sukních a malých buřinkách se po nástupu prvního domorodého prezidenta do úřadu v roce 2006 začaly dostávat do popředí veřejného života. Ikonickým se stal hlavně jejich profesionální wrestling.

Poznávacím znamením cholitas je jejich malá buřinka. Ačkoliv se vysvětlení původu malého kloboučku liší, většina Bolivijců se dnes přiklání k verzi, jež ji popisuje jako anglický import 19. století. Buřinky měly být dováženy z Evropy pro anglické dělníky žijící v La Paz, jelikož jim ale byly malé, putovaly dál k domorodým Bolivijkám.

Cholitas je překvapivě přijaly za své, i když nepasovaly ani jim, a začaly si je k vlasům připínat pinetkami. Kromě toho, že dnes tedy buřinky představují esenci tradice cholitas, dává jimi také každá žena najevo, zda je vdaná či svobodná. Pokud má buřinku umístěnou uprostřed hlavy, značí to, že je zadaná, pozice na boku pak, že je neprovdaná nebo vdova.

Emancipace

Na výjimečných fotografiích zachytil Cholitas fotograf Eduardo Leal. Ústředním motivem snímků je emancipace bolivijských žen. Nikoho dnes nepřekvapí cholita jako řidička autobusu, poslankyně, stavbyvedoucí nebo moderátorka v rádiu. Vše se ale podle žen začalo měnit až s příchodem prezidenta Eva Moralese v roce 2006.

Bývalý pěstitel koky je mezi domorodým obyvatelstvem extrémně oblíbený. Životy statisíců domorodců zlepšil prostřednictvím sociálních programů i přijetím ústavy přiznávající multietnický charakter Bolívie.

Sněmovna: 53 % žen

Dnes zasedá v legislativních orgánech více žen než v Bolívii pouze ve Rwandě. Bolivijská sněmovna má tak 53 procent žen, senát 47 procent. V roce 2013 byl schválen zákon zpřísňující tresty za zneužívání žen. Bolivijci jsou tak dnes za domácí násilí běžně odsuzování k vysokým trestům odnětí svobody. Přesto průzkumy stále udávají, že násilí ze strany partnera byla ve svém životě vystavena více než polovina Bolivijek.

Wrestling získává v Bolívii na popularitě od 50. let 20. století. Cholitas si ho podle svých slov zamilovaly v době, kdy byly častými oběťmi zneužívání. Sport jim přinášel uvolnění a prostor pro sebevyjádření. Mimo to hrály původně velkou roli také ekonomické výhody. Vítězka si z turnaje dodnes odnáší výhru v podobě finanční odměny.Klíčová slova: Bolívie, emancipace, wrestling, buřinkaDiskuse ke článku