Památka na studenou válku: Smíchovské nádraží skrývá zapomenutý protiatomový kryt | Reflex.cz
nahoru

Památka na studenou válku: Smíchovské nádraží skrývá zapomenutý protiatomový kryt

Jan Šindelář, E15.cz27. července 2017 • 09:30
Památka na studenou válku: Smíchovské nádraží skrývá zapomenutý protiatomový kryt
foto: E15 - Michael Tomeš

Nádraží Praha-Smíchov skrývá unikátní technickou pamětihodnost z období studené války. Dlouhá léta zde v zapomnění a veřejnosti nepřístupný chátrá protiatomový kryt. Správa železniční dopravní cesty, která nádraží i s krytem převzala od Českých drah, v současné přemýšlí, jak s neobvyklými prostory naložit. 

První fází rekonstrukce prostorů krytu bude jejich vyklizení. Vedle pavučin a prachu jsou zde dnes k vidění i zbytky původního vybavení, například sady akumulátorů, staré železničářské svítilny, hadice plynových masek, odmořovací stroje či takzvaný atombordel, tedy ochranné oblečení. K tomu se zde povalují i věci denní potřeby, například skleněné láhve od mléka.

Hrdinové, pro které válka nekončí. Silná série ukazuje zmrzačené americké vojáky

Kryt měl v případě války primárně sloužit železničářům k udržení provozu na nádraží, skrývá proto i torzo dispečerského pracoviště. Kryt vznikl stejně jako nádraží v 50. letech minulého století, z vojenských seznamů už byl ale vyškrtnut. Poslední ránu mu zasadila povodeň v roce 2002, od té doby zde fakticky nikdo nebyl.

Kromě zapomenutých předmětů přidávají prostorům na temném kouzlu rozbujelé plísňové struktury na zdech, které by nejspíš ocenil Vladimír Boudník. S dalším využitím mají správě železnic pomoci projektanti, kteří budou připravovat rekonstrukci celého nádraží.

Běžný život v Severní Koreji? Podívejte se na 50 vzácných fotografií
Podivný osud největšího hotelu na světě: Hitlerův čtyřkilometrový kolos nepřivítal…

Jan Šindelář, E15.cz
Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější