nahoru

Dotknout se nebe. Kominické řemeslo na poetických fotografiích

Johana Kudrnová26. května 2017 • 15:00
Dotknout se nebe. Kominické řemeslo na poetických fotografiích
foto: Tatjana Lind/Bird in flight

V roce 2011 se estonská fotografka Tatjana Lindová spřátelila s partou estonských kominíků a od té doby se štěstí přinášející řemeslníci stali oblíbeným námětem jejích fotografií. Více než šest let tak do svého portfolia přidává nové a nové snímky pobaltských, skandinávských, ale třeba také amerických nebo japonských kominíků.

O práci kominíků Lindová říká, že vyžaduje zručnost, zvláštní znalosti, je těžká, škodlivá a někdy také nebezpečná. Kominíci sami sebe nazývají „černými bratry a sestrami“. Saze je podle nich nutné umývat ve studené vodě, teplá rozšiřuje póry a dovoluje tak špíně zažrat se blouběji do pokožky.

Povolání si stále volí jen málo žen, v mnohých rodinách se předává z otce na syna, v posledních letech se však objevují už i kominice. Většina černých bratrů a sester s sebou stále nosí šťastný knoflík, který si mohou zákazníci pohladit. Pověry tak s kominíky, zdá se, žijí dál. Lindová říká, že je jako velmi pozitivní element vnímají opravdu všichni lidé. Asi proto také z fotografií číší optimismus, radost ze života a elán.

Diskuse ke článku