Unikátní snímky: Henryk Ross pohřbil filmy z lodžského ghetta, aby je schoval před nacisty | Reflex.cz
nahoru

Unikátní snímky: Henryk Ross pohřbil filmy z lodžského ghetta, aby je schoval před nacisty

Martin Mrázek3. května 2019 • 14:40
Unikátní snímky: Henryk Ross pohřbil filmy z lodžského ghetta, aby je schoval před nacisty
foto: Henryk Ross

Němečtí okupanti přiměli polského novináře k tomu, aby pracoval pro jejich režim ve statistickém oddělení Židovské rady. Ross tak měl na starost portréty na registrační karty a rovněž musel fotit propagandistické snímky přímo v ghettu. Riskujíc tvrdý trest pak používal zbytky filmů na dokumentaci běžného života za ostnatým drátem.

Sám patřil mezi 160 tisíc lidí, kteří tam žili. A dílem štěstí a náhody byl nakonec jedním z pouhých 877 přeživších. Za 4 roky existence ghetta v něm zemřela čtvrtina všech obyvatel hlady. V roce 1942 bylo hromadně odvezeno 20 tisíc Židů do Chemna a v roce 1944 dalších 70 tisíc do Osvětimi.

Podívejte se do očí zločincům, kteří se podíleli na vraždách tisíců Čechů v Osvětimi

Po osvobození se Ross vrátil zpět do ghetta a zjistil, že více než polovina z ukrytých negativů zůstala nepoškozena. Některé snímky byly dokonce použity při soudním procesu v Jeruzálemě s Adolfem Eichmannem. Ke zveřejnění kompletního archivu ale došlo až po Rossově smrti. Za jeho života docházelo ke zveřejňování  jen těch snímků, které odpovídaly popisům utrpení, jenž většina obyvatel ghetta zažívala.

Jak to vypadalo, když se rozpadl Sovětský svaz? Působivé snímky vám oživí nedávnou…

Polský fotograf ale zachytil i jiné stránky tehdejšího života. Hrající si děti, šťastné matky s dětmi a rodinné oslavy tamní smetánky, která žila na dané poměry celkem klidným životem. I když o životě a smrti samozřejmě vždy rozhodovali nacisté. Tyto snímky ale Ross nikdy nezveřejnil. Patrně nechtěl, aby zlehčovaly utrpení, kterým si lidé v ghettu prošli.

Neuvěřitelné letecké snímky Izraele, když to ještě nebyl Izrael. 80 let staré fotky…
Nejen Izrael má krásky v uniformě. Ruské vojandy ukazují, že i Putinova armáda umí být …
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější