nahoru

V Irsku existuje ojedinělý národ, který ještě stále kočuje! S Romy nemá nic společného

Daniel Baret5. února 2017 • 12:30
V Irsku existuje ojedinělý národ, který ještě stále kočuje! S Romy nemá nic společného
foto: jamiejohnsonphotography.com

V Irsku pořád přežívá komunita, která žije velmi podobným způsobem života, jako jejich předkové před několika staletími. Jmenují se „Irští kočovníci“, sami sebe ale označují za národ „The Pavee“. Polovina z nich pořád kočuje, i když některé jejich karavany jsou s televizí. Mají svůj vlastní jazyk, kulturu a zvyky. Jejich životní styl v něčem připomíná Romy, ale s těmi nemají nic společného. Výzkumy ukazují, že v Irsku žije tento svébytný a svérázný národ již tisíc let.

Irští kočovníci, kterých je v zemi kolem 25 tisíc (další jsou ve Velké Británii a USA, kam kdysi emigrovali), se setkávají vždy v říjnu na koňském veletrhu v Ballinasloe, jehož kořeny sahají až do 18. století. Tam se pořád mezi rodinami domlouvají budoucí svatby. Kdysi se dívky vdávaly ve velmi nízkém věku a manželem býval většinou jeden ze strýců.

V současnosti ale více než polovina komunity už ani v Irsku nekočuje, další se naopak ze všech sil snaží udržet tradice. Dnes také zejména mladší lidé Irských kočovníků hovoří často anglicky, i když s velmi specifickým akcentem. Používají i jazyk „cant“, který je odvozen z irštiny, ale je smíchán s tradičním původním jazykem kočovníků, který se jmenuje „shelta“.

Vzhledem k těžkým životním podmínkám se část komunity dopouští podvodů a krádeží, protože někdy nemají jinou možnost obživy. Umírají také v daleko nižší věku, než průměrná irská populace. Tlak vlády nakonec přiměl některé opustit kočovný život, ale další tisíce pořád vzdorují.

Podívejte se na unikátní fotografie Jamie Johnsona, kterému se po určité době podařilo s částí Irských kočovníků sblížit a dovolili mu fotografovat jejich život. Mimochodem, cigarety v rukou dětí jsou falešné, jsou to hračky, stejně jako pistole.Klíčová slova: fotogalerie, Irsko, kočovníci, PaveeDiskuse ke článku