Stylem proti předsudkům: Kurdové boří mýty originální módou | Reflex.cz
nahoru

Stylem proti předsudkům: Kurdové boří mýty originální módou

Martin Mrázek1. února 2017 • 07:00
Stylem proti předsudkům: Kurdové boří mýty originální módou
foto: Instagram.com/Mr.Erbil

První pánský klub v Iráku Mr. Erbil má skutečně smělé cíle. Od založení v únoru loňského roku stihli mladí Kurdové na Instagramu nasbírat přes 35 tisíc fanoušků a míří ještě mnohem výš. Stylovým gentlemanům totiž nejde jen o předvádění módního oblečení, chtějí hlavně ukázat svou domovinu v lepším světle.

Sever Iráku si drtivá většina lidí spojí s válkou proti Islámskému státu a představí si ho jako rozbombardovanou zemi nikoho. Jenže to by byla chyba. Navzdory ekonomické a migrační krizi žijí v autonomním kurdském regionu stále miliony lidí. A i v těžkých podmínkách se snaží světu ukázat, že mají co nabídnout.

"Mojí nejstarší vzpomínkou je okamžik, kdy nás táta schovával v domě, protože se venku bojovalo," uvedl pro Vocativ.com Nihad, jeden ze zakladatelů klubu. Od té doby se ale mnoho změnilo. Mladý Kurd vystudoval podnikový management na americké univerzitě v Iráku. A nyní pracuje jako makléř na burze v hlavním městě autonomního Kurdistánu - Arbílu, podle kterého se pánský klub jmenuje.

Protiteroristická jednotka rozehnala sraz švédských hipsterů, považovala je za islamisty

Výplatu už ale neviděl několik měsíců a práce je jen velmi málo. Podobně jsou na tom i jeho kamarádi, a tak se velké množství volného času rozhodli alespoň nějak zúročit. Samotný Mr. Erbil je jen prvním krokem. Kurdové plánují založit vlastní modelingovou agenturu, pořádat hodiny etikety a otevřít si pánské holičství. Pokud seženou peníze.

"Kdybychom neprožívali tuhle krizi, tak bychom na něco podobného určitě neměli čas," snaží se Nihad najít na těžké životní situaci alespoň něco pozitivního.

Inspirací se mladým gentlemanům stala dávná kultura effendiů, vlastníků půdy a vzdělaných mužů, kteří se pravidelně oblékali do svých nejlepších šatů a zúčastňovali se salónů v místních čajovnách. Mr. Erbil smíchal tradiční oděvy se západní módou a vznikl tak jedinečný styl, který oslovuje lidi z celého světa.

"Po pádu Saddámova režimu jsme byli konečně vystaveni i zahraničním vlivům. Viděli jsme svět a to, jak se lidé oblékají," vysvětluje Nihad s tím, že předtím nesměli Kurdové ani vlastnit satelit, dokonce ani cestovat. Díky většímu rozhledu pro sebe nyní chtějí gentlemani z Mr. Erbil daleko lepší život, než měli jejich rodiče. A lepší životní podmínky se snaží vybojovat i pro lidi kolem sebe.

Nihad a jeho přátelé vnímají, že na dění v Kurdistánu začínají mít určitý vliv, a proto každý týden představují na Instagramu alespoň jednu ženu, která pracuje pro dobro tamní komunity. Boří tak zažité představy o útisku a zároveň bojují za rovnoprávnost, ve kterou pevně věří.

Inspirativní osobností se tak například stala i Dashni Khan, kterou naleznete v galerii po boku mladých Kurdů. Té se podařilo otevřít dvě dětské knihovny na severu Kurdistánu a přednáší o byznysu ženám z komunity Jezídů, jež přežily vraždění a znásilňování vojáků Islámského státu.

Podívejte se na nejluxusnější dům v Americe, je to neskutečné. Za 6,3 miliardy korun je…
Ivanka Trumpová, která má českou matku, se stala jednou z nejvlivnějších žen světaKlíčová slova: Kurdové, Irák, hipsteři


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější