nahoru

Chelsea Arts Ball: Nejskandálnější novoroční večírek, který úřady navždy zakázaly

Martin Mrázek 1. ledna 2023 • 18:30
Chelsea Arts Ball: Nejskandálnější novoroční večírek, který úřady navždy zakázaly
foto: Anthony Linck

Přinášíme vám vzácné snímky z konce roku 1947, kdy se v londýnské Royal Albert Hall odehrávala jedna z divokých oslav neblaze proslulého klubu umělců z Chelsea. Tato novoroční party byla po padesát let považována za nejdekadentnější událost společenské sezóny a to až do roku 1958, kdy ji úřady raději úplně zakázaly. A není se čemu divit, na svou dobu byla totiž zábava na těchto večírcích opravdu nevázaná.

Do slavné koncertní síně, která tvoří část národního památníku prince Alberta, vždy na konci roku napochodovalo několik tisíc polonahých bohémských umělců. Ty doplnila zvědavá smetánka a také obyčejní Londýňané, všichni navlečeni do rozličných kostýmů. Společně se pak oddávali alkoholu, tvrdým bitkám a veřejnému obnažování.

To vše by úřady pravděpodobně přežily, ale novoroční večírky umělců z Chelsea byly rovněž proslulé tím, že se jich účastnili homosexuálové, kteří na nich svou orientaci nijak neskrývali. Homosexualitu přitom ve Velké Británii učinili legální až v roce 1968. V době pořízení fotografií z tohoto článku bylo běžnou praxí zavírat gaye až na dva roky do vězení, či provádět chemickou kastraci.

Na proslulé dekadentní party v Royal Albert Hall ale mohli homosexuálové alespoň na chvíli zapomenout na pronásledování úřadů a užívat si života. Zapojovali se tak i do bizarní tradice, ve které umělci dopředu připravili rozličné alegorické vozy, které po krátké přehlídce na parketu, společně opět zničili. A to navzdory tradičním pokusům ochranky o jejich obranu. Jak taková zábava vypadala, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.