nahoru

Umírající pes, kočka nebo prase. Dojemná série snímků zvířat v posledním stádiu života

Lucie Drugdová 26. ledna 2014 • 10:00
Umírající pes, kočka nebo prase. Dojemná série snímků zvířat v posledním stádiu života
foto: Isa Leshko

Když její matce lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, rozhodla se se svým smutkem vypořádat pomocí práce. Fotografka Isa Leshko vytvořila projekt s názvem „Elderly Animals“, který se skládá se ze série obrázků umírajících zvířat.

Koně, psi, kuřata či prasata – všechna tato zvířata si Isa Leshko vybrala jako modely pro svou práci. Na jejich fotografování by nebylo nic originálního, kdyby je ovšem nečekalo už jen pár posledních dní či měsíců života. Právě zachycení poslední fáze před smrtí je totiž tím hlavním, o co umělkyni v jejím projektu „Eldery Animals“ jde.

 

Poté, co její matce byla diagnostikována Alzheimerova choroba, rozhodla se umělkyně pomocí této série ukázat, že i poslední chvíle na tomto světě se dají prožít důstojně. Právě důstojnost a uvědomění si vlastní smrtelnosti by podle jejích slov měly být z fotografií cítit. Dříve, než Lashko zmáčkla spoušť fotoaparátu, s každým ze zvířat strávila alespoň hodinu, kdy vedle něj jen tak ležela a pozorovala ho. Tím se mělo zvíře aklimatizovat na její přítomnost, aby byl snímek co nevěrohodnější. Jak tyto fotografie působí na vás?

Lucie Drugdová


Klíčová slova: rxrx, luciedrugdovaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.