Emma Livry byl jednou z posledních baletek klasického romantického baletu 19. století.

Emma Livry byl jednou z posledních baletek klasického romantického baletu 19. století. Zdroj: Mall.tv

Její doba a povolání se jí ale staly osudnými - její bohatá a vysoce hořlavá róba chytila o plamen kahanu, kterými se tehdy osvětlovala pódia.
Utrpěla velice vážné popáleniny na celém těle, přesto přežila a dokonce se vrátila na jeviště. Zabila ji ale sepse z nedoléčených zranění.
Emma Livry byl jednou z posledních baletek klasického romantického baletu 19. století.
Její doba a povolání se jí ale staly osudnými - její bohatá a vysoce hořlavá róba chytila o plamen kahanu, kterými se tehdy osvětlovala pódia.
7
Fotogalerie

Tragické osudy primabalerín: Emma pro svou lásku téměř uhořela, nakonec ji zabila sepse

Byla jednou z posledních primabalerín éry romantického klasického baletu. Její život byla ale ukončen předčasně už v jejích 20 letech, když při zkoušce chytila plamenem její vysoce hořlavá róba. Emma Livry utrpěla velice vážné popáleniny, jako zázrakem ale přežila a dokonce se snažila vrátit na jeviště. Nakonec ji zabila sepse z nedoléčených ran.

Emma Livry byla dcerou známé baletky, proto asi není nijak zvláštní, že byla k tanci vedena od malička. Už v šestnácti letech uchvátila veřejnost při svém prvním vystoupení v baletu Filippa Taglioniho. Stala se okamžitě respektovanou tanečnicí.

Vše ale změnila jedna osudová zkouška. Za dob, kdy Emma žila, se na divadelních prknech stále ještě svítilo plynovými lampami a svícemi s otevřeným plamenem. Baletkám, které poletovaly od jednoho konce jeviště ke druhému, se doporučovalo pořizovat si šaty z nehořlavých materiálů. To ale dívky často odmítaly, protože to róby činilo zažloutlými a nepřirozeně tuhými. Jednou takovou odpůrkyní byla bohužel i Emma.

Při nacvičování scény z opery Němá z Portici 15. listopadu 1862 vstoupila na scénu, načechrala si sukni a v tu ránu chytila od jedné z lamp plamenem. Stačila jeviště přeběhnout třikrát, než ji někdo chytil a za pomoci hasičů a dalších tanečnic ji uhasili. Popáleniny neměla hluboké ale velice rozsáhlé. Napůl ohořelé šaty si navíc tiskla k tělu, protože se styděla za svou nahotu. 

Obličej a hrudník zůstaly nedotčeny, měla ale popálená záda, břicho, ramena, paže i stehna. Korzet měla doslova vpečený do masa! Její učitelka tance ji v mylné snaze o pomoc pomazala rány mastným líčidlem, protože doufala, že olej v něm jí pomůže.

Emma se i vážně zraněná snažila vrátit na jeviště, dokonce tvrdila, že i dál bude nosit hořlavé šaty radši než ty ošklivé nehořlavé. K tomu ale nedošlo - zemřela osm měsíců po nehodě na sepsi z nedoléčených ran.