nahoru

Ikonická fotografie smrti nejslavnější americké reportérky. Dickey Chapelle chtěli popravit Sověti, nakonec ji zabili Vietnamci

mc 27. srpna 2021 • 10:00

Byla jednou z nejodvážnějších žen své doby. Dickey Chapelle se toužila stát pilotkou, nakonec ale přilnula k jinému stroji - k fotoaparátu. Díky milostnému románku se od montování letadel dostala k žurnalistice a díky manželovi i k fotografování. To ji zavedlo do centra dění konce druhé světové války a později i do středu války ve Vietnamu. A ta se jí stala osudnou, zabil ji šrapnel z ručního granátu. Umírající ji na slavné fotografii zachytil její kolega.

Byla první válečnou zpravodajkou, která byla zabita ve Vietnamu, a také první americkou reportérkou, která byla zabita v akci. Její život začal ale úplně jinak - nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl právě takto skončit. Navštěvovala kurzy leteckého konstruktérství, toužila ale letadla pilotovat, ne je sestavovat. Jenže když její matka zjistila, že s jedním pilotem má milostný románek, odeslala ji na druhý konec Států.

Na Floridě Dickey přičichla k žurnalistice. Její článek zaujal velkou leteckou společnost, která ji zaměstnala až v New Yorku. Zde se seznámila s Tonym Chapellem (za kterého se i provdala), s nímž pořádala kurzy fotografování. Během druhé světové války se pak stala válečnou korespondentkou pro National Geographic. Dostala se do několika japonských bitev, včetně té o Okinawu.

Po válce dokumentovala revoluci v Maďarsku, kde zároveň pašovala penicilin pro potřebné. Právě tam skončila jako špionka na několik týdnů ve vězení, hrozila jí i smrt na popravišti. Od té nakonec ale Sověti upustili. Tato zkušenost ji nezastrašila, naopak. Naučila se skákat padákem a do válečných zón cestovala spolu s vojáky. Ničeho se nebála.

Nakonec se dostala během války do Vietnamu. V listopadu 1965 byla na hlídce během vyhledávací a likvidační operace. Zasáhl ji šrapnel z ručního granátu a přeťal jí krční tepnu. Byla mrtvá během několika vteřin. Její poslední chvíle vyfotil její kolega Henri Huet. Fotografie se nadlouho stala děsivou připomínkou války.

mc
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.