nahoru

Nejšílenější zaměstnání, která najdete jen v Japonsku

mc 26. srpna 2021 • 10:00

V Japonsku rozhodně vědí, jak najít profesi skutečně pro každého, možná i proto patří k národům s nejnižší nezaměstnaností. A zdá se, že čím šílenější práce, tím lepší - třeba octový someliér, profesionální bezdomovec, utírač slz nebo omlouvač. Některé jsou prostě ujeté, další - minimálně  v Japonsku - praktické. A některé solidně vydělávají!

Povolání someliéra je všude ve světě velice prestižní a vážené. Mitsuyasu Uchibori je svým způsobem také someliér, nebo chcete-li sumeliér - su je totiž japonský výraz pro ocet a práce na ten je Mitsuyasu odborník. Jeho rodina ten rýžový totiž vyrábí už 130 let a on si vzal za své poslání lidi naučit ocet používat správně a ocenit jeho chuť a kvalitu. Ve své zemi tak získal označení octový someliér.

V Japonsku ale existují i mnohem divnější práce - třeba profesionální bezdomovec. Kotani Makoto chtěl prorazit jako stand-up komik, ale nevyšlo mu to. Nejdřív skončil na gauči u kamaráda a pak rovnou na ulici. A tak se rozhodl, že bude sám sebe pronajímat za pouhých 50 yenů na den, což je asi deset korun. Trh s pronajímáním lidí je v Japonsku poměrně velký - každý se zaměřuje na něco jiného, Kotani dělá lidem společnost, vyřizuje pochůzky nebo je prostě baví. Mnoho zákazníků je s jeho službami spokojeno dokonce natolik, že je jim trapné platit mu tak malou částku, tak ho pozvou třeba na večeři, nebo mu věnují oblečení.

A u pronajímání lidí zůstaneme - v Japonsku si totiž můžete zaplatit i pohledného mladíka, který vám bude doslova utírat slzy. Jde o striktně asexuální službu, která má klientům přinést emocionální podporu v těžkých chvílích. Mladíci sice nemají potřebnou kvalifikaci na post poradce, zato ale mají vždy perfektní účes. Ačkoliv vydělávají i 1600 korun za hodinu, je jejich práce dost nestabilní.

V zemi vycházejícího slunce si můžete pronajmout i člověka, který se za vás někomu omluví. Připravte si ale peněženku - omluva po telefonu nebo emailu stojí 2000 korun, omluva doručená osobně vás už vyjde na téměř 5000!

mc


Klíčová slova: práce, fotogalerie, JaponskoDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.