nahoru

Rumunská vesnice utopená v jedovatém bahně. Vidět zůstala jen kostelní věž

mc 1. dubna 2021 • 15:10
Rumunská vesnice utopená v jedovatém bahně. Vidět zůstala jen kostelní věž
foto: Profimedia

Když se poprvé podíváte na malebnou krajinu transylvánských Karpat v udolí Şesii s nádherně azurový jezerem, asi by vás nenapadlo, že stojíte u hrozící ekologické katastrofy. Před více jak 40 lety v údolí stála malá vesnice s názvem Geamăna, teď je zaplavena toxickým bahnem z nedalekého měďného dolu. Nad hladinu ční akorát věž kostela a mrtvé stromy. Přesto ve vesnici stále žije pár lidí. A důl nebo toxické jezero zdaleka nejsou tím, co by je na jejich situaci štvalo nejvíc.

Když v roce 1978 bylo v okolí Geamăně nalezeno obří ložisko mědi, rozhodl tehdejší diktátor Nicolae Ceaușesco o svedení odpadu do jezera, kterým zaplaví právě tuto vesnici. Vysídlili na 400 rodin, několik lidí se akorát přestěhovalo do vyšších poloh a zhruba 20 jich zde žije dál. Nejvíce je všechny trápí fakt, že pod toxickým bahnem zůstal i hřbitov, který vláda ani přes své sliby nikdy nepřesunula. Hladina jezera se každý rok rapidně zvyšuje, z kostelíka, který ještě před nedávnem čněl nad hladinu, už je vidět jen stříška věže, brzy zmizí úplně. K jezeru je pochopitelně zakázaný vstup, přesto sem čas od času přijíždí lidé, kteří touží zadokumentovat hrozbu, kterou jezero je. Podobně jako válečný zpravodaj Radan Šprongl se svým pořadem No-Go Zone na Mall.tv. Na jeho reportáž se můžete podívat zde:

 

mc


Klíčová slova: rumunsko, fotogalerieDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.