nahoru

Prokletí bílých Afričanů. Lynčování, ponižování i rituální vraždy jsou častým osudem Albínů i ve 21. století

mc 14. března 2021 • 10:30
Prokletí bílých Afričanů. Lynčování,  ponižování i rituální vraždy jsou častým osudem Albínů i ve 21. století
foto: Profimedia

Albíni to v přírodě nemají vůbec jednoduché - vždy ve svém prostředí vyčnívají, ostatní jedinci jejich druhu se jich v lepším případě straní, v horším je rovnou zabíjejí. A tak není moc divu, že podobný osud čeká i lidské albíny v Africe. Kontrast jejich pleti zde září doslova jako maják a přitahuje nechtěnou pozornost. Osud těchto lidí je velmi krutý - jejich blízcí je často prodají na rituální účely, nebo je rovnou zabijí. Ze strachu a kvůli předsudkům.

Albínů se z nějakého důvodu rodí v Africe mnohem víc než jinde ve světě - v Tanzanii je to přibližně jeden ze 1 400, kdežto světově je to pouze jeden z 20 000. A právě v Africe lidé s tímto postižením trpí patrně nejvíc. Už jen ukrutné tropické klima činí z jejich pleti bez pigmentu bolestivé prokletí, které se pod africkým sluncem rychle mění v rudou bolestivou pokožku plnou puchýřů a strupů.

Není to ale jen věc podnebí, ale zejména pověr, náboženství, strachu a taky peněz. V některých částech Afriky lidé věří, že albíni jsou duchové a jsou nesmrtelní, jiní že byli na zem posláni, aby škodili svým rodinám. Jinde věří na prokletí, které albíny pronásleduje a přenáší se na jejich blízké jako trest za činy z minulosti. V takových krajích jsou bílí černoši pronásledováni a zabíjeni.

Jinde zase lidé věří v kouzelnou moc částí těl albínů, které doslova loví v ulicích vesnic. Často je zabijí a rozsekají na kusy, které pak prodávají k rituálním účelům, není výjimkou, že je nabídnou "na díly" i jejich vlastní příbuzní. Za čtyři končetiny, genitálie, jazyk, uši, krev a vlasy mohou dostat až 1,5 milionu korun!

Místní totiž věří, že jim kusy těl albínů přinesou zdraví, úspěch či bohatství. Proto i vykrádají jejich hroby. Vláda se snaží postižené obyvatele chránit - odvádí je proto do chráněných území, problémem ale je, že je odtrhávají od jejich vlastních rodin. Jednou takovou "rezervací" je ostrov Ukerewe ve Viktoriině jezeře s největší koncentrací albínů i celých jejich rodin. Na pomoc albínům se pořádají i soutěže krásy Miss & Mr. albín včetně varianty pro děti.

mc


Klíčová slova: fotogalerie, černoši, Afrika, AlbínDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.