Titulky časopisu Pestrý týden z roku 1927.

Titulky časopisu Pestrý týden z roku 1927. Zdroj: vintag.as

Titulky časopisu Pestrý týden z roku 1927.
Titulky časopisu Pestrý týden z roku 1927.
Titulky časopisu Pestrý týden z roku 1927.
Titulky časopisu Pestrý týden z roku 1927.
45
Fotogalerie

45 retro titulek slavného českého časopisu Pestrý týden. Jak vypadal týdeník v roce 1927

Věhlas ilustrovaného časopisu Pestrý týden, který vycházel za dob první a druhé republiky a až téměř do konce druhé světové války se šířil daleko za naše hranice. Úchvatné fotografie, které zdobily jeho titulní strany, byly totiž v té době v časopisech jemu podobnýh nevídané.

Pestrý týden si lidé mohli v trafikách a na ulicích pořídit od 2. listopadu 1926 až do 28. dubna 1945. Vydávály ho Grafické závody Václava Neuberta a synů, které měly sídlo na pražském Smíchově. V průběhu necelých dvaceti let vyšlo celkem 930 jeho výtisků.

Časopis pomohl proslavit špičkové fotoreportéry 30. let, jako Karla Hájka, Václava Jírů nebo Ladislava Sitenského a největší slávě se těšil mezi lety 1938 a 1939, kdy se  svou kvalitou směle zařadil mezi světové ilustrované časopisy své doby. 

 

Za velkým úspěchem časopisu stál především jeho vydavatel a protifašistický odborář Karel Neubert, který se obklopil nejen skvělým týmem fotografů, ale především novinářů. Pestrý týden naposledy vyšel těsně před vypuknutím pražského povstání v roce 1945.

Zlobivý Ferda

V červnu 1927 se v Pestrém týdnu poprvé objevila také postavička Ferdy Mravence kreslíře a spisovatele Ondřeje Sekory. Spíše tedy předobraz Ferdy, a to ještě bez šátku. Nebyl to ale příliš kladný hrdina, spíš naopak.

V příběhu, kde už se objevili i škvoři nebo světluška, Ondřej Sekora nechal tehdy ještě bezejmenného mravence opít se šťávou z květin a poté dokonce pohoršovat berušky.

Prohlédněte si titulky časopisu Pestrý týden z roku 1927.