nahoru

Tak šel čas s Miroslavem Kalouskem, jedním z nejvýraznějších českých politiků

čip, ČTK 19. ledna 2021 • 18:30
Tak šel čas s Miroslavem Kalouskem, jedním z nejvýraznějších českých politiků
foto: ČTK

Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát. Jeden z nejvýraznějších českých politiků poslední doby tak Sněmovnu opouští po dlouhých dvaadvaceti letech.

Miroslav Kalousek pracoval do roku 1990 v podniku Mitas Praha. Státním úředníkem se stal v únoru 1990, kdy nastoupil do odborného útvaru místopředsedy vlády. Od července 1992 působil v Úřadu vlády ČSFR jako ředitel odboru poradců místopředsedy vlády. Od ledna 1993 do ledna 1998 byl ekonomickým náměstkem ministra obrany.

Video se připravuje ...
Prostor X: Rozhovor s Miroslavem KalouskemVIDEO Prostor X

Dvakrát ministrem financí

V letech 2002 až 2005 předsedou rozpočtového výboru Sněmovny a od ledna 2007 do května 2009 ministrem financí ve vládě Mirka Topolánka (ODS). Stejnou funkci zastával v kabinetu Petra Nečase (ODS) od července 2010 do července 2013. Po volbách v roce 2013 kandidoval na místopředsedu Sněmovny, nebyl ale zvolen, poté byl předsedou klubu TOP 09 a STAN.

Na stranickém sněmu v listopadu 2015 byl Kalousek zvolen novým předsedou TOP 09, v čele strany tak nahradil Karla Schwarzenberga. Po parlamentních volbách v říjnu 2017 řekl že již nebude funkci předsedy obhajovat a na stranickém sněmu, který se konal v listopadu 2017 Kalouska v čele TOP 09 vystřídal europoslanec Jiří Pospíšil. Toho v čele strany v listopadu 2019 nahradila Markéta Pekarová Adamová.

Konec oznámil v létě

O svém odchodu Kalousek informoval již loni v létě. V pořadu Otázky Václava Moravce v červenci také řekl, že chce jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku. TOP 09 se nakonec v říjnu na spolupráci dohodla s ODS a lidovci.

"Moje dvaadvacetiletá dráha aktivního poslance se dovršila právě nyní," řekl Kalousek a omluvil se těm, kteří se někdy jeho vystoupením cítili osobně dotčeni. "Mějte se moc fajn," ukonči svou řeč a politickou kariéru. Plénum ho odměnilo potleskem.

Připomeňme si ve fotogalerii, jak šel čas s jednou z nejvýraznějších tváří české politiky.

čip, ČTKZastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.