nahoru

Čarodějnice ve 21. století: Ve filmu sexy krásky, v realitě oběti pověr, lynče a brutálního násilí

venu 14. října 2020 • 18:10
Čarodějnice ve 21. století: Ve filmu sexy krásky, v realitě oběti pověr, lynče a brutálního násilí
foto: Profimedia.cz

Hony na čarodějnice je historie lidstva plná. Stačilo, aby některá žena trochu vybočila ze zajetých zvyků tehdejší doby a už ji někdo obvinil z čarodějnictví. Tyto osoby neměly klidnou smrt. Většinou končily upáleny na hranici nebo zlynčovány davem. Pravděpodobně si říkáte, že jsou to příběhy z dávné historie. Ale omyl. I v současnosti jsou země, kde se hony na čarodějnice pořádají dodnes. 

Místa, kde se můžete ještě dnes setkat s hony na čarodějnice, jsou k nalezení zejména v Asii nebo Africe. Nicméně i v Evropě byste je mohli najít. Podle OSN a Amnesty International ročně zemře až tisíc lidí kvůli obvinění z čarodějnictví. Můžou to být ženy, muži, ale i děti. Některé případy dokonce uvádí i popravu zvířat.

Hony na čarodějnice jsou velmi oblíbené například v Indii, kde bylo v rámci trestu za čarodějnictví mezi lety 2000 až 2012 popraveno na dva tisíce lidí. Peklo si také zažívají ženy v Bangladéši, kterým se přezdívá Tygří vdovy. Tyto ženy se "provinily" tím, že přišly o manžela, nejčastěji při sběru medu divokých včel, protože je napadl lidožravý bengálský tygr. Tyto ženy pak jsou vesnicí zavrženy jako čarodějnice, protože prý za jejich smrt nesou vinu. 

A to je smutná realita. Zatímco v Hollywoodu nám čarodějnice vykreslují jako silné krásky, které se s ničím nemažou a kolikrát jdou ke svému cíli přes mrtvoly, ve skutečnosti se jedná o životem zlomené ženy.

venu


Klíčová slova: čarodějnice, Bangladéš, HollywoodDiskuse ke článku